Codeigniter – Nedir ve Ne İşe Yarar?

Codeigniter – Nedir ve Ne İşe Yarar?

Codeigniter başlangıç dersidir. Ne işe yaradığını ve nerelerde kullanımına değindim.

Codeigniter’in ne olduğunu öğrenmeden önce, kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor.

Framework nedir? İşte bu sorunun cevabını öğrendiğiniz zaman Codeigniter’in ne işe yaradığını ve size ne gibi faydalar sağlayacağını kendiniz hemen anlayacaksınız.

Framework birçok farklı anlama çekilse de bizim sektörde ki asıl anlamı kütüphanedir. Php framework, javascript framework… diye etrafta pek çok programlama dillerinden türemiş kütüphaneler görmüşsünüzdür. Bu kütüphanelerin ortak tanımı, geliştiricilere işlerini kolay, hızlı ve düzenli bir şekilde yürütsün diye bazı özellikleri önceden hazırlanmış (ihtiyaç halinde geliştiricinin eklemeler yapabileceği) bir yapı olarak sunulmasıdır. Özelliklere örnek olarak; veritabanı bağlantısı, form kontrolü, yardımcı fonksiyonlar vs.

Codeigniter da bir php kütüphanesidir. Büyük projeler geliştirirken kod karmaşıklığını önler ve düzen içerisinde projenin gelişimi sağlanır. MVC sistem mimarisi ve OOP(Object Oriented Programming) kodlama yapısı ile düzenli kodlar yazılır ve ekip olarak geliştirdiğiniz büyük projelerde kodlar daha anlaşılır olur. Sizden sonraki programcı, sizin yazdığınız kod üzerinden kolayca geliştirmeye devam edebilir.

 
Codeigniter avantajları;

- Daha az kod yazarsınız.

- Büyük projeler geliştirebilirsiniz.

- Birçok hazır özellik sayesinde zamandan kazanırsınız.

- Kendi kütüphanelerinizi yazıp codeigniter çatısı altında kullanabilirsiniz.

- Düzenli kod yazarak sizden sonraki programcının arkanızdan küfretmesini engelleyebilirsiniz.

- Onlarca kişinin geliştirdiği bu kütüphane ile güvenli projeler üretebilirsiniz.

- En önemlisi amerikayı yeniden keşfetmemiş olursunuz.

Codeigniter örneklemeleri;
Büyük bir proje geliştiriyorsunuz ve 2 farklı veritabanı kullanmanız gerekiyor. Bunlar “mysql” ve “mssql “ veritabanları olsun. Veritabanlarına bağlantı, güvenlik, önbellekleme ve sorgu işlemlerini kısaltmak için yardımcı fonksiyonlar vs. gibi bir sürü kod yazmanız gerekiyor. İşte codeigniter sizi bu işlerden kurtararak sadece geliştireceğiniz programa odaklanmanızı sağlar. İçerisinde birçok veritabanı sürücüsü bulunur size sadece bunları kullanmak kalır. Bir veri çekeceğiniz zaman 5 satır kod yazıyorsanız yardımcı fonksiyonlar sayesinde bu 3 satıra düşer.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git