C# Veri Tabanı Bağlantı Yöntemleri

Makalemin bu kısmında sırası ile SQL sunucumuzda bulunan bir veritabanımıza önce SqlClient sonra OleDb sağlayıcısı ile bağlancağız. Access veritabanımıza ise tabi ki OleDb sağlayıcısını kullanarak bağlanmayı hedefliyoruz.

Makalemin bu kısmında sırası ile SQL sunucumuzda bulunan bir veritabanımıza önce SqlClient sonra OleDb sağlayıcısı ile bağlancağız. Access veritabanımıza ise tabi ki OleDb sağlayıcısını kullanarak bağlanmayı hedefliyoruz. Şimdi dilerseniz dersimize başlayalım.


sing System;

using System.Data.SqlClient;public class SqlClientOrnegi

{

    public static void Main()

      {

            // bağlantıya geçmeyi düşündüğümüz veritabanımızın bulunduğu sunucu ismi,

            // sunucuda geçerli bir kullanıcı ismi, şifresi ve veritabanımızın ismini karakter katarı olarak yazıyoruz.

          stringkaynak="server=yakmoz000;uid=sa; database=Northwind;";             // Bağlantı nesnemizi baglanti ismi ile oluşturalım

          SqlConnection baglanti = new SqlConnection(kaynak);          // bağlantı nesnemizin Open() metodunu kullanarak bağlantımızı açalım.

          baglanti.Open();          // Bağlantımız açtığımızı garantilemek için araya bir mesaj yazalım.

          Console.WriteLine("Başarı ile SQL servere bağlandık. ");          // Veritabanı kritik bir kaynak olduğu için işimiz bitince hemen kapatalım.

          baglanti.Close();          Console.ReadLine();

       }Yukarıdaki programı incelersek; ADO.NET ile SQL Server veritabanı sunucumuza bağlanmamızın ne kadar kolay olduğunu görebiliriz.    1. Kullanacağımız isimuzayı System.Data.OleDb olarak değiştirdik.

   2. kaynak isimli bağlantı katarımızın başına Provider=SqlOleDb ekledik.

   3. SqlConnection yerine OleDbConnection yazdık.

Şimdi isterseniz Access veritabanımıza OleDb sağlayıcısı ile bağlanalım.using System;

using System.Data.OleDb;public class AccessOleDbOrnegi

{

    public static void Main()

      {

            // bağlantıya geçmeyi düşündüğümüz veritabanımıza bağlantıyı sağlayan provider

            // ve veritabanımızın ismini ve yeri.

          string kaynak="Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=db1.mdb";          // Bağlantı nesnemizi baglanti ismi ile oluşturalım

          OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(kaynak);          // bağlantı nesnemizin Open() metodunu kullanarak bağlantımızı açalım.

          baglanti.Open();          // Bağlantımızı açtığımızı garantilemek için araya bir mesaj yazalım.

          Console.WriteLine("Başarı ile OleDb kullanarak SQL servere bağlandık.");          // Veritabanı kritik bir kaynak olduğu için işimiz bitince hemen kapatalım.

          baglanti.Close();          Console.ReadLine();

       }

  • Etiketler;
İbrahim Delibalta
1984 Bayburt doğumludur. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olan İbrahim Delibalta, hobi olarak başladığı web tasarım işine iyice sarmış ve iyi bir yazılım uzmanı olmaya karar vermiştir. <p>2004 yılından bu yana web tasarımı / programlama üzerine çalışan İbrahim Delibalta halen 2008 yılında kurduğu ajansında işlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda bir çok web sitesinde tasarımı konusunda eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. <p>Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı (Software and Database Specialist) sertifikasına sahiptir. Dreamweaver, Photoshop, Flash, Visual Studyo programlarını kullanmaktadır. C#, C++, VB.Net, ASP, ASP.Net, CSS, Ajax, JavaScript dillerine hakimdir. <p>Bunların dışında ise, animasyon hazırlamak en büyük hobilerinden biridir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

c# konusunda hazırlanan bir projemiz var ama eksikliklerimiz var yardım edecek arkadaslarımız varmı yönlendirebilecegınız pazartesı vermemız lazım tsklerrr
hangi konuda yardımcı olucaklar bunun içinde bilgi verirseniz yönkendiririz..

Yukarı Git