C#'ta const Kavramı

C#'ta const Kavramı

Bu dersimizde C# const kavramının ne anlama geldiğini ne işe yaradığı göreceğiz.

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersimizde C# cont kavramını inceleyeceğiz.

Const kavramı bir değişkenin program boyunca sabit kalmasını yani değiştirilememesini sağlar. Pi sayısı, ışık hızı gibi sabit değerler kullanmamız gereken bir program yazarken const kavramını kullanmamız fayda sağlayacaktır. Hem bu şekilde bellekte daha az bir alan kullanılmış olmaktadır.

En genel kullanım şekli;

const VeriTipi constantAdi = Değer;

const tanımlaması yapılırken tanımlama anında bir değer atanmak zorundadır. const değeri değiştirilemeyeceği için sonradan bir değer ataması yapılamamaktdaır.

Bazı kullanım şekilleri;

const double pi = 3.14159265; 
pi = 2 * pi; 

Pi sayısına bir değer atandı. Pi sabitinin değeri iki katına çıkarılmak istendiği için hata alındı.   

const int x = 10;   
const int Deger = x;    

x'in değeri 10 olarak atandı. x ifadesi Deger ifadesine atandı. Burada bir hata almadık çünkü ikisi de sabit tanımlar. Sabit tanımlar arasında atamalar yapılabilir.

const int ilkMiktar = 2;
const double sonMiktar = (40 * ilkMiktar) - (40 * ilkMiktar * 0.05); 

Yine iki tanımda const olduğu sürece açık hesaplamalar da yapabiliriz. 

Özet;

Const ile yapılan tanımlamalar sabit değerlerdir ve program sonuna kadar değiştirilemezler. Ancak iki farklı const sabiti ile birinden diğerine yada birini kullanarak(hesaplama ile) diğerine yeni değerler atayabiliriz.

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar.

Bol kodlu günler.

http://mustafabukulmez.com/

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git