C# Struct Yapı Oluşturmak

Struct veri türü, farklı tiplerden değişken türlerini b, r çatı altında toplayarak gruplandırmak amacıyla kullanılan veri türü yapısıdır. Değer türünden oldukları için küçük miktarda veritürlerinin saklanmasında daha yüksek performans sağlarlar.

Struct veri türü, farklı tiplerden değişken türlerini b, r çatı altında toplayarak gruplandırmak amacıyla kullanılan veri türü yapısıdır. Değer türünden oldukları için küçük miktarda veritürlerinin saklanmasında daha yüksek performans sağlarlar.


struct ogrenci

        {            public string ad;

            public string soyad;

            public string sınıf;

            public int no;

            

          }

//Global olarak değişken tanımladık burda oğrenci adlı struct mızı ogren adlı değişkene atadık..

        ogrenci ogren = new ogrenci();

         private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)

        {

                      ogren.ad = "ibrahim";

            ogren.soyad = "delibalta";

            ogren.sınıf = "2-c";

            ogren.no = Convert.ToInt16("1453");

        }

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)

        {

            listBox1.Items.Add(ogren.ad);

            listBox1.Items.Add(ogren.soyad);

            listBox1.Items.Add(ogren.sınıf);

            listBox1.Items.Add(ogren.no);

        }Diğer makalemde görüşmek üzere...
  • Etiketler;
İbrahim Delibalta
1984 Bayburt doğumludur. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olan İbrahim Delibalta, hobi olarak başladığı web tasarım işine iyice sarmış ve iyi bir yazılım uzmanı olmaya karar vermiştir. <p>2004 yılından bu yana web tasarımı / programlama üzerine çalışan İbrahim Delibalta halen 2008 yılında kurduğu ajansında işlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda bir çok web sitesinde tasarımı konusunda eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. <p>Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı (Software and Database Specialist) sertifikasına sahiptir. Dreamweaver, Photoshop, Flash, Visual Studyo programlarını kullanmaktadır. C#, C++, VB.Net, ASP, ASP.Net, CSS, Ajax, JavaScript dillerine hakimdir. <p>Bunların dışında ise, animasyon hazırlamak en büyük hobilerinden biridir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

struct yapı hakkında gerçekten bişey anlamadım..Keşke biraz daha açılayıcı olsaydınız; Mesela Class'lar ile olan ilişkisinden bahsedilse veya neden değer türleri structure yapısından türetilirken Referance tür veriler ise Class'lardan türetilmektedir...Yanlış anlaşılmasın bunları bazı makalelerde okuyorum ama anlamış değilim..Oralarda da aynı soruları yöneltiyorum..Ama Struct yapı nasıl oluyor derken de sizin makalenizi okudum..
hacı ben baya anladım olayı anlatmış işte. işime de yaradı baya yani teşekkürler.

Yukarı Git