C Programlama Diline Giriş (4. Bölüm) - Switch Case Yapısı

Geçen makalese if-else'e bir göz atmıştık. Bu yazıda switch case yapısını inceleyeceğiz.

Merhaba arkadaslar,

Bu makalede C dilinde switch case'in nasıl kullanıldığını inceleyeğiz. Şimdi asağıdaki kodu bir inceleyelim, daha sonra kodun işlevini anlatacağım, sanırım en iyi anlatma yöntemi bu.


#include "stdio.h"

#include "stdlib.h"

#include "conio.h"

int main()

{

int x;

printf("Bir sayi giriniz:");

scanf("%d",&x);

switch(x)

{

case 1:

printf("1e bastiniz");

break;

case 2:

printf("2ye bastiniz");

break;

case 3:

printf("3e bastiniz");

break;

default:

printf("1 , 2 yada 3e basmadiniz");

break;

}

getch();

}Peki yukarida ne yaptik?Ilk önce x adinda bir tamsayi degiskeni tanimladik.Daha sonra kullanicidan bir deger girmesini istedik ve girilen degeri x'e atadik.Daha sonra switch case bölümü olusturduk.

Switch nasil isler?

Mesela burda switch(x) yaptik, bu x'in degerine göre islem yapacagimiz anlamina gelir.Case ise x'in degeri belirttigimiz deger oldugunda islenecek komutlari gösterir, yani su sekilde, mesela kullanicidan x'î girmesi istendiginde 1 girdiyse "case 1" bölümünde girilen kodlar islenir.

Burdaki örnekte 1 girildiginde Case 1 islenecek ve ekrana "1e bastiniz" yazdirilacaktir. Case ile baslattiginiz sartlar "break" komutu ile bitirilir.Istediginiz kadar case olusturabilirsiniz. "default" ise sartlardan hiçbiri saglanmadiginda islenecek kodlari gösterir.Burdaki örnekte case'lerden hiçbiri uymuyorsa default islenecek ve ekrana "1 , 2 yada 3e basmadiniz" yazdirilacaktir.

Burdaki degiskenimizi int yani tamsayi olarak tanimladigimiz için, bir string degeri girildiginde default islecektir.Karistirilmamasi gereken bir noktada; Case 1, Case 2 diye belirttiklerimiz Case'lerin sira numarasi degil, x'in degeridir.Tabi eger switch kodunu açarken baska bir degisken belirtseydik onun degeri olurdu.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
int main() { int x; Hocam merhabalar bende yeni öğreniyorumda Cyi Borland Kurdum oradan öğrenmeye çalışıyorum anlamadığım nokta neden int main() yaptık main() i neden tek başına kullanmadık?
• 9 yıl önce
C kodlarını hangi programda yazmamı onerirsiniz acanba
• 9 yıl önce
C kodlarınızı Dev-C++ programında yazmanız önerilir. Google'da devcpp diye ararsanız çıkar zaten. Ben sizin yerinize arayayım hatta. Google'da devcpp yi aramak için [url=http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&biw=1280&bih=837&q=devcpp&aq=f&aqi=g3&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=ab3bf1203febd00c]buraya tıklayın[/url] ve en üstteki Bloodshed Software sitesine girin :)
• 9 yıl önce
Arkadaşlar şimdi sayıyla eşleştirmede %d yapıyoruz ama ya harfle eşleştirdiğimizde ne yapmamız gerekir??
• 9 yıl önce
karakterler char değişken tipiyle tanımlanır ve %c ile eşleştirmesi yapılır

Yukarı Git