C Programlama Dilinde İlk Programımız

İlk programımızı ve en çok kullanacağımız komutu görerek c programlama diline hızlı bir giriş yapalım.

İlk programımızı yazalım. İlk derse verecegimiz degerlerin nasıl olmasını ve derleyici mantıgımı anlamıstık. Şimdi ise programımızı yazmaya başlayalım.

Her zaman programlama dillerinde "merhaba dünya" yazıyını ekrana yazdırmakla başlanır. Bizde bu durumu bozmadan devam edelim..


main()

     {

     /* Bilgilendirme yazısı */

         printf ("merhaba dünya");

     }Ekranda merhaba dünya yazısı çıkacaktır. Peki programı inceleyelim. 1.Satırdı başlamak için gerekli satırımız. Programımıza başladığımız göstermek için yapılmıştır. 2 ve 4 satırlarımızda bulunan {} işareti /büyük parantez/ program kodlarımızın hangi satırlar içinde oldugunu gösterecektir. 3 Satır tamamen sizin kullanımınıza kalmıştır. Sadece 3 satır deil her satır sonunda /* ile */ arasında yazdıklarınız derleyici tarafından okunmayacaktır. 4.Satırda c de en çok kullanılan 2 komuttan birincisini görüyoruz. Printf Ayrıca 4.satır sonunda bulunan (;) noktalı virgül işareti derleyicinin yazmış olduğumuz 1 satırlık kodun bittiğini bize anlatır ve diğer satırlarda bulunan kodlarımıza ilerlemesini sağlar.

Biraz daha karışık bir program yazmak istersek:


#include <stdio.h>

      int main(void)

     {

         printf("merhaba dünya");    

         printf(" n merhaba sanalkurs");

         printf(" nasilsin");

     return 0;

     }Yazmış olduğumuz programın çıktısı su şekilde olacaktır.

Merhaba Dünya
Merhaba Sanalkurs nasilsin?

Yeni olarak görüdümüz 2 satırda değişme söz konusu. Oysaki öncedende onları biliyorduk. Durum şöyleki bi bazı derleyicilerde printf komutunun sistem tarafından algılanabilmesi için kütüphanesi gereklidir. Bundan dolayı main penceresinden önce kütüphaneyi çağırmamız gerekmektedir. İkinci satırda ise main() dizinini integer olarak tanımladık. Standart olarak yapılan bir işlem. İnt main(void) int ve void in ne getirdiği hakkında bilgim yok :(

Önceki yazdıklarımıza ek olarak 5.satırda n diye bir komut kullanmış bulunmaktayız. Derleyiciniz herhangi bir () parantezleri arasında kullandıgınız (slash) işaretinde kodu okumayı bırakarak tan sonra gelen işlemi yapar. Bizim burada kullanmış oldugunuz n komutu bir aşağı satıra geçmemizi sağlar. 7.Satırda kullandigimiz kod return o; yazmış oldugumuz bir kodda kullanılan satırları programı derledikten sonra tekrar aynı işlemi yapmasına engel olmaktadır.


main()

     {

        printf("burada sayıda yazılabilir n");

        printf("bugun gunlerden n 13.03.2006");

     }Printf komutu içersinde sayıları da yazabileceğimizi gördük; buna ek olarak "bugun gunlerden" yazısından sonra n kodumuzu kullarak tarihi bir sonraki satıra yazmayı başardık.
  • Etiketler;
M. Çağdaş Saygılı
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

elinize saglık, birkac yerde ek yapmak istedim... C++ derleyicisinde program yazılırken inculde<stdio.h> kütüphanesi dedigimi olay standard input output kelimelerinin kısaltmasıdır kod kümesini kullanmak zorundayız bu kütüphane "printf", "scanf","void" gibi kodların calısmasını saglar. peki ama "void" nedir? "void" program icersinde eger fonksiyon kullanıyorsanız ki bunu ilerleyen zamanda goreceksiniz cunku suan cok erken fonksiyonda herhangi bir deger donmedigini derleyiciye soyler.
Eklemeler için teşekkür ederim.
bu dılle ılgılı daha detaylı ve ılerı duzeyde program paylasın tsskr
birkaç bişey eklemek isterim.. Dev-c++ da ek olarak ; #include<conio.h> Bir de programımızın sonuna getch() eklememiz gerekiyor.. Birşey sormak isterim.. Bunları eklememizde ki amaç nedir.?
getch() kullanmazsan program çalışır ve pencere hemen kapanır yani bu çok hızlı olduğu için sen programı anlık olarak görürsün. getch() komutu aslında bir adet karakter girişi yapmak için kullanılır ve programın sonunda senden bir karakter girmeni bekler ve sen bir tuşa basınca sonlandırır. getch() ; yerine system("pause"); da kullanabilirsin
Klavyeden girilen bir metnin o metinde kaç tane kelime oldugunu sayan yanı bosluk sayma programını yapmam gerikoya yardmcı olursanız sevinirim
Arkadaşlar ben şimdi ne programlama dilinden nede c++ den anlarım. Bu işe başlangıç amacıyla derslerinizi okuyup notepad de uyguluyorum. Derslerinizi düzenli takip edip uygularsam orta seviyeye kadar bu dili öğrenebilir miyim? Bir de bu yaptığımız programları notepad de çalıştırmak için uzantısını ne olarak kaydetmeliyiz? Bende turbo pascal klasörleri de yüklü onlar ne işime yarayacak c de programı çalıştırmak için mi? Bu arada sitede ve derslerde emeği geçen herkese çok teşekkürler elinize sağlık çok güzel olmuş.
arkadaşlar amatörüm biraz ama bir şeyi merak ediyorum bilgisayar oyunları kurarken c++ ile kuruyor yani bu program bilgisayarımızda var peki bu programı nasıl açacağız yani o kodları nasıl c++ a dökeceğiz yardım lütfen eli emeği geçenin eline sağlık

Yukarı Git