C# Math.Round() Yuvarlama Problemi Çözümü

C# Math.Round() Yuvarlama Problemi Çözümü

Bu dersimizde Math.Round() metodunun yuvarlama da yaptığı hatanın önüne geçmeyi göreceğiz

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersin içeriği;

  1. Math.Round() Metodunun yuvarlama hatasının önüne geçmek

1 - Math.Round() Metodunun yuvarlama hatasının önüne geçmek

Math sınıfına ait round metodu ondalıklı sayıların virgülden sonraki basamaklarını yuvarlamak için kullanırız. Ancak ne varki yuvarlana esnasında çok saçma bir hata yapıyor.

Math.Round(1,5) - Sonuç : 2

Math.Round(2.5) - Sonuç : 2

Aynen gördüğünüz gibi . Hata işte bu. Burada olması gereken şey 2,5 'in de 3'e yuvarlanmasınıdr. *,5 ( dahil ) yukarısı için her durumda yukarı yuvarlanmasını istiyorsak kodumuzu aşağıdaki gibi değiştirmemiz gerekmektedir.

Math.Round((2.5,MidpointRounding.AwayFromZero)

 

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar

Sonraki derslerimizde görüşmek üzere

Bol kodlu günler

http://mustafabukulmez.com/

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git