C# Math.Round() Yuvarlama Problemi Çözümü

C# Math.Round() Yuvarlama Problemi Çözümü

Bu dersimizde Math.Round() metodunun yuvarlama da yaptığı hatanın önüne geçmeyi göreceğiz

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersin içeriği;

  1. Math.Round() Metodunun yuvarlama hatasının önüne geçmek

1 - Math.Round() Metodunun yuvarlama hatasının önüne geçmek

Math sınıfına ait round metodu ondalıklı sayıların virgülden sonraki basamaklarını yuvarlamak için kullanırız. Ancak ne varki yuvarlana esnasında çok saçma bir hata yapıyor.

Math.Round(1,5) - Sonuç : 2

Math.Round(2.5) - Sonuç : 2

Aynen gördüğünüz gibi . Hata işte bu. Burada olması gereken şey 2,5 'in de 3'e yuvarlanmasınıdr. *,5 ( dahil ) yukarısı için her durumda yukarı yuvarlanmasını istiyorsak kodumuzu aşağıdaki gibi değiştirmemiz gerekmektedir.

Math.Round((2.5,MidpointRounding.AwayFromZero)

 

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar

Sonraki derslerimizde görüşmek üzere

Bol kodlu günler

 

Mustafa BÜKÜLMEZ
Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git