C# Go To Kullanımı

C# Go To Kullanımı

Bu dersimizde C# Go To Kullanımına bakacağız

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersimizde C# Go To Kullanımına bakacağız. Go To bir metod içerisinde bir işlemi yaptıktan sonra özellikle başka bir metoda gitmesini istersek kullanabiliriz. Yada bir switch case içerisinde tek değere göre birden fazla case gezdirmemiz gerekirse... Açıklamam kafanızı karşıştırmış olabilir. Hemen kodlara geçelim :)

Goto kullanabilmemiş için metod içerisinde bir etiket tanımlamamız gerekiyor. Etiket tanımlama işlemini ise ( : ) iki nokta ile yapıyoruz.

Etiketimiz:

int i = 0;
if (i == 0)
{
  MessageBox.Show("Cevabı Bildiniz");
  Close();
}
else
  goto Etiketimiz;

Örnekteki kodu açıklayalım. İ değişkeni 0 (sıfır) olduğunda program kapanacak. İ 0 (sıfır) değilse "Etiketimiz" adlı etikete giderek yeniden kontrol edecek yani kısmen bir döngü yapmış oluyoruz. 

Bir örnek daha yapalım.

 Etiketimiz:
      int i = 0;
      switch (i)
      {
        case 0:
          MessageBox.Show("Cevabı Bildiniz");
          Close();
          break;
        case 1:
          goto case 5;
          break;
        case 2:
          goto case 5;
          break;
        case 3:
          goto case 5;
          break;
        case 4:
          goto case 5;
          break;
        case 5:
          goto Etiketimiz;
          break;

Bu örnektede gördüğünüz gibi switch içerisinde de goto ile case ler arasında gezinebiliyoruz. Bu şekilde de kullanımı mevcuttur. case 5'e geldiğinde dışarı çıkıp tekrar kontrol edecektir.

 

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar.

Bir sonraki dersimizde görüşürüz.

Bol Kodlu Günler

http://mustafabukulmez.com/

 

 

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git