C# For Döngüsü

C#.NET dilinde for döngüsünü kullanmayı öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde for döngüsünü kullanmayı öğreniceğiz.İlk önce kendimize bir windows projesi açıyoruz ve formun load eventına geliyoruz.Burda kodlarımızı yazabiliriz.Formumuza 1 adet listbox bırakıyoruz.Formunuzun tasarımı aşağıdaki tasarım gibi olsun.

Formumuzun TasarımıŞimdi formumuzun kod alanına gelmeden önce biraz for döngüsünden bahsetmek istiyorum.For döngüsü bizden bir başlangıç değeri alır.2.olarak maximum dönüceği değeri alır.3. olarakda döndüğünde yapıcağı işlemi alır.Yani 3 parametreden oluşmaktadır.Şimdi hemen bir örnekle bunu pekiştirelim.Şimdi kodlarımızı açıkayalım.

int i = 0; i = Bu kodlar for döngüsünün içinde parametrelerdir.Yukarıda basettiğimiz gibi 3 parametre alır.int i = 0; yani 0'dan başla demek. i listBox1.Items.Add(i.ToString()); = Bu kod parçacığı ise döngü her döndüğünde listBox1'in itemlerine yani döngünün koşulu bitene kadar i değişkeni o anda kaç ise onu ekle.Yani ilk döndüğünde 0 ikinci döndüğünde 1 böle 100'e kadar dönücektir.Çünkü yukarıda parametrelerde 100'e eşitse koşulunu koymuştuk.

Şimdi sonucu görelim.

SonuçSaygılarımla,
Murat DİNÇ

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

sayın murat bey, Coşmuş sunuz. Allah hızınızı artarsın. öyle güzel anlatıyorsunuz ki . ellerinize sağlık. " fikirler ayrıntıda gizlidir." anlatırken en ufak bir ayrıntıyı bile kaçırmıyorsunuz. en ufak bir ayrıntıyı biz kaçırdığımızda, yaptığımız program sonuç vermiyor. yineliyorum. çok teşekkür ederim. anlatımızdan dolayı.
Sizin bişeyler öğrenmeniz beni mutlu eder güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Emeğinize sağlık cok teşekkürler çok güzel anlatmışsınız. Peki bu for döngüsünü genellikle nerelerde kullanırız ? Yeni başlayan biri olarak hangi kodu nereye yazıcağımı pek kestiremiyorum.
Yazılım yapmak aslında bi düşünce sistemidir nasıl diceksin ilk önce ne yapıcağına karar ver kod yazmak çok kolay sen sadece düşün düşündükten sonra kod yazmakta hiç zorlanmıcaksın emin olabilirsin normal bi kullanıcı gibi düşün ne istediğini bulduğun zaman ona karşılık gelen kodu bulucaksın

Yukarı Git