C'de Asal Sayı Bulma

Bu dersimizde, C programlama dilinde asal sayı bulmanın algoritmasını inceliyoruz.

C programlama dilinde asal sayı bulma işlemi çoğu zaman karmaşık bir hal almış, hatta algoritması bu dili yeni öğrenmeye çalışanlar için biraz karmaşık ya da düşünülemez olarak adlandırılmıştır. Yapmamız gereken iç içe yani Nested Loop kullanarak 2 ayrı şekilde sayımızı kontrol etmektir.Yazacağımız program kullanıcıdan aldığı sayıya kadar olan tüm asal sayıları bulup ekrana yazdırmaya yaramaktadır..
Detaylı ek bilgiler programımızın içerisine entegre edilmiştir.#include <stdio.h> /*STanDart İnput Output .Header   kütüphanemiz programımıza eklenmiştir  */int main ()    /*ana fonksiyonumuz olmazsa olmazımız*/

{

        int sayi, k1, k2, flag;   /*4 farklı  tamsayı değişkeni tanımladık k1 ve k2 kontrol anlamında   flag ise  İngilizce bayrak anlamında  0 ve 1 değerlerini alan bir değer*/        printf (" Bir sayi giriniz : ");  /*kullanıcıdan sayi girişini aldık*/

        scanf  (" %d", &sayi);

        for (k1 = 2; k1 < sayi; k1 ++)    /*ilk kontrol döngümüz  */

        {

          flag = 1;

               for (k2 = 2; k2 < k1; k2 ++) /*ikinci kontrol döngümüz */

               {

                  if (k1 % k2 == 0)    /*bu noktada asal olup olmadığını anlıyoruz  flag değeri 0 ise asal değildir*/

                  {

                    flag = 0;                    break;

                  }

          }          if (flag == 1) printf (" %d asal sayidir n", k1 ); /*flag değeri 1 ise asaldır diyoruz */

        }

        getchar();getchar();

        return 0;

}Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle...
  • Etiketler;
Emre Çamalan
1986 doğumlu olan Emre Çamalan, Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi 2. sınıfta burslu olarak eğitimini sürdürüyor. Programlama merakı ve tecrübesi okuldan öncelere dayananan yazar, Ankara'da yaşıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz arkadaşım başarılarının devamını dilerim
eVET aBİ c++ oGRENMEYE çaLISIYORUM ::kirp:
Çok teşekkürler
2 tane getch(); kullanılmasına gerek yok hocam;bir nedeni falan mı var bunun 2 tane olmasının? teşekkürler...
2 tane getch(); eklememde tabiki de bir sebep var bunun sebebi; Borland Compiler'in en son çıktıyı gösterebilmesi için kaç tane İF Condition' i varsa o kadar getch() beklemesi. Eğer sen son kısıma 1 tane getch(); koyarsan ekran beklemez hata olarak sana döner. Hatta bazı programlarda 3 tane koyduğunda bile çalışmadığını görüceksin ama 4. koy çalışır. Benim başıma çok geldi.DevC ve Vİsual C++'ta böyle bir olay 1 tane koyduğunda doğal olarak karakter bekliyorlar. Kolay gelsin..
kodun başına <conio.h> kütüphanesi eklenirse tek getch(); kullanılabilir.getch ile getchar arasında fark vardır zaten.yukarıdaki kodda getchar kullanılmış o standart kütüphaneyle kullanılabilir ama genelde harf almak için kullanılır.tuş bekleme ve onay için getch tercih edilir genelde.
işin Gerçek tarafı şudur; Böyle karakter alma fonksiyonu felan kullanmaya gerek yok, çünkü böyle asıl amacının dışına çıkılmış oluyor.. En güzeli BreakPoint diye Compilerların bir özelliği var programın sonuna break point koyarsınız program o noktaya geldiğinde çalışmayı durdurur. Kolay gelsin..

Yukarı Git