C# Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme

C# Date Değişkenini Sayı Değerine Dönüştürme

Bu dersimizde bir tarihin sayısal değerini nasıl buluruz ona bakacağız.

Selam arkadaşlar,

Bu dersimizde bir tarih değişkenini sayısal değerini nasıl bulacağımzı göreceğiz. Bunu Excel'de çok kolay yapabilirsiniz. Hücrelerden birine herhangi bir tarih yazın ve o hücreyü sayı olarak biçimlendirin. Bazı işlemlerde bize tamda o değer lazım olabiliyor. Yaptığım bir projede bana da lazım oldu o yüzden araştırıp buldum ve sizlerle de paylaşmak istedim. 

Bu dönüştürmedeki mantık yaptığım araştırmalara göre şu şekilde ( 

01/01/1900
 = 1 ) yani 01.01.1900 tarihinin sayısal değeri 1 olarak alınıyor. Bugünün tarihine bakarsak 27.01.2017 = 42762 olarak çıkıyor. Fazla uzatmadan kodları vereyim. Zaten çok kısa bir kod.
 DateTime dt = Convert.ToDateTime(DAT_TARIHI.EditValue);
 int DateToInt = Convert.ToInt32(dt.ToOADate());
 MessageBox.Show(DateToInt.ToString());

Yukarıda gördüğünüz kodlardan istediğimizi yapan fonksiyon

.ToOADate()

 fonksiyonudur. 

NOT 1 : DateTime.Now; olark ayarladığımda sonuç 42763 olarak çıktığı için DateEdit nesnesine yazdıktan sonra işlemi yaptırdım.

NOT 2 : DateEdit nesnesi DevExpress nesnesidir. Kullanmıyorsanız DevExpress'i kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar.

Kendinize iyi bakın.

http://mustafabukulmez.com/

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git