Butona Ses Eklemek

Bir çok yerde butonlara tıkladığınızda ses duymuşsunuzdur. Şimdi bu dersimizde bir butona nasıl ses eklenir onu öğreneceğiz.

Bir çok yerde butonlara tıkladığınızda ses duymuşsunuzdur. Şimdi bu dersimizde bir butona nasıl ses eklenir onu öğreneceğiz.

1. Daha önceki derlerimizde buton yapmayı anlatmıştık. Buton nasıl yapılıyor diye göz atmak istiyorsanız “Flash'ta Buton Hazırlayalım” adlı dersimizi inceleyebilirsiniz.

2. Şimdi butonumuza eklemek için bilgisayarımızın herhangi bir yerinden kütüphanemize ses ekleyelim. Bu işlem için File > Import > Import to Library diyoruz.

3. Açılan penceremizden bilgisayarımızın herhangi bir yerinden buton için uygun olabilecek bir ses seçiyoruz ve Tamam diyoruz…

4. Seçmiş olduğumuz ses kütüphanemize eklenmiş durumdadır. Eğer kütüphaneniz görünmüyorsa Ctrl + L tuşuna basınız.

5. Sesimizi kütüphanemize ekledik. Şimdi ise bu sesimizi butonumuza ekleyeceğiz. Bunun için önce butonumuzun üzerinde faremizi çift tıklayalım ve butonumuzun düzenleme (edit) penceresini açalım.

6. Resimden de gördüğünüz gibi buton düzenleme sayfamız açıldı. Şimdi sesimizi butonumuzun Down karesine ekleyeceğiz(çünkü faremizi butona tıkladıığımızda ses duymak istiyoruz). Bu işlem için önce faremizle down karesini seçiyoruz ve daha sonra kütüphanemizden sesimizi ekranımıza butonumuzun üzerine taşıyıp bırakıyoruz.


7. Sesimzi ekledik. Down karesi seçiliyken Properties penceresini açarak bazı değişiklikler yapabiliriz.

8. Şimdi ana ekranımıza dönüyoruz bu işlem için iki yol var…


İşlemimiz tamam. Şimdi Ctrl + Enter tuşu ile ön izleme yapabilirsiniz.

Bir sonraki derste tekrar görüşmek dileğiyle...
  • Etiketler;
Kerim Sarıgül
1979'da Bulancak'ta (Giresun) dünyaya geldim. Eğitim Hayatım İlköğrenimini Küçükdere Köyünde, orta öğrenimini Bulancak'ta, lise öğrenimini ise Amasya İmam Hatip Lisesinde tamamladım. 2000 yılında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünü kazandım ve 2005 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezuniyet sonrası Yüksek Lisansa başladım ve bu eğitimimi de 2008 yılında başarıyla tamamladım. Şu an Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi Türkoloji Bölümünde "Bilgisayarlı Dilbilim" alanında doktora eğitimime devam etmekteyim. İş Hayatım 2005-2013 yılları arasında (8 yıl) Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Yabancı Dilller Yüksek Okulunda Türkçe Okutmanı olarak, 2013-2015 yılları arasında Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Şu an Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü olarak görevime devam etmekteyim. *** Bilgisayarla tanışmam lise yıllarına dayanır. Bu tanışma sonucu oluşan arkadaşlığı hiç bitirmedim. Bilgisayar programları, programa dilleri ve içerik yönetim sistemleri konusunda araştırma ve çalışmalarım bulunmaktadır. Flash, Corel, PhotoShop, 3ds Max vb. programlar; asp, asp.net, C# programlama dilleri ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile haşır neşir durumdayım. Ayrıca bir çok sitede Flash, Corel, Photoshop, Joomla, eğitimde ve dil öğretiminde teknoloji kullanımı konularında derslerim ve makalelerim yayınlanmaktadır. İyi derecede Rusça ve Kırgızca biliyorum. İngilizce ve Arapça öğrenmeye devam ediyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

mouse u butonun üzerine getirmekle ile sesi aktif üzerinden çekmekle pasif yapabilir miyiz
:D süper bir çalışma herkese tavsiye ederim.
bende sürekli calıyor ben 2 saniyelik sesekliyecegim nasıl olacak
tbr.guzel calısma olmus beyendım aradıgım konuydu:)
abii yaa ben ses ekledim ama sürekli çalmasını istemiyorum yani mausu üzerine götürdüğimde çalışsın çektiğimde ses kesilsinn nasıl olcak yardım!!!:D
Yukarıda anlatıldığı gibi yaparsanız zaten sizin istediğiniz gibi olur devamlı çalmaz, maos buton üzerine geldiğinde çalışır sadece...
ELİNE SAGLIK SÜPER :d
ELİNE SAGLIK SÜPER :d
" turkmen07 diyor ki: mouse u butonun üzerine getirmekle ile sesi aktif üzerinden çekmekle pasif yapabilir miyiz " gayet tabi yapabilirsin sadece ses dosyasını "drop , down veya onlardan birine eklemen yeterli olucaktır.. " mesala "up'a" eklersen eğer ses dosyasını mouse üzerine geldiğinde ses çalıcaktır kolay gelsin.. :kirp:
Açıklayıcı bilgi için teşekkürler.
Merhaba, aynen dediklerinizi uyguladım ve maus flash üstüne gelince evet ses geldi. Fakat maus üstünden çekilince sesin kesilmesini istiyorum. Daha sonra maus tekrar flash üstüne gelince yine ses gelsin, ama maus gidince ses kesilsin bunu nasıl yaparız. şimdiden teşekkürler
Buna bir cevap verecek yok mu... Merhaba, aynen dediklerinizi uyguladım ve maus flash üstüne gelince evet ses geldi. Fakat maus üstünden çekilince sesin kesilmesini istiyorum. Daha sonra maus tekrar flash üstüne gelince yine ses gelsin, ama maus gidince ses kesilsin bunu nasıl yaparız. şimdiden teşekkürler
SONRA NASIL DURDURUYORUZ MÜZİÐİ???

Yukarı Git