Bir site yapsam..

Günümüzde artık herkes bir web sitesi yapıp, yayınlıyor. İyi, kötü milyonlarca web sitesi internet çatısı altında bir günde yayına başlıyor. Tamam ama, bilinçsiz bir şekilde durmadan ortaya konan bu siteler nereye gidiyor? Tüm bunların yanında çok güzel tasarımlarla, yeni projeler de ortaya çıkmıyor değil.

Günümüzde artık herkes bir web sitesi yapıp, yayınlıyor. İyi, kötü milyonlarca web sitesi internet çatısı altında bir günde yayına başlıyor. Tamam ama, bilinçsiz bir şekilde durmadan ortaya konan bu siteler nereye gidiyor? Tüm bunların yanında çok güzel tasarımlarla, yeni projeler de ortaya çıkmıyor değil.

Türkiye?de birçok kişi WordPress, Vbulletin, PhpBB, Joomla, Drupal, PHPNuke gibi hazır portal, blog ve forumlar çıktıktan sonra aynı siteleri defalarca tekrar açıp, aynı konuları çeşitli kaynaklardan kopyala, yapıştır yaparak siteyi yaptık diye ortaya çıkıyor. Hatta kurumsal bir site için bile hazır portallar kullanılıyor. (Gördüm, Duydum, Biliyorum). Eğer durum böyleyse sanırım günümüzde web sitesi yapmak o kadar da zor olmasa gerek. Ama tabiî ki durum böyle değil. Web sitesi yaparken öncelikle şunlara dikkat edilmesi gerekir :

Ne sitesi?

Site yapıcaksınız, iyi güzel ama ne sitesi yapacaksınız. Örneğin, günümüzde teknoloji portalına gerek yok. Çünkü binlerce site teknolojiyi yeterince yakından takip edip, bize sunuyor. Hani tekrar bir teknoloji portalı açıp, aynı yazıları buraya kopyalamak da yanlış olur.

Hedef Kitle

Web sitesi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda hedef kitledir. Siteniz hangi kitleye, kimlere ve kaç kişiyi hedef alıyor; sizin kitlenizde yer alan kişilerin ilgi alanları neler? Bunları bilmeniz gerekir. Bir anaokulu sitesine gidip ÖSS Kursları diye link koymanız, yada bağlantılar vermeniz saçma olur. Çünkü o siteye gelen kitleler o sitede ÖSS ile ilgili birşey aramıyordur.

Hedef kitlenin teknolojiye ilgisi nedir?

Siteyi düşündünüz, hedef kitleyi belirlediniz ama bu hedef kitle teknoloji ne kadar ilgili. Tasarımda oldukça önemli noktalardan biri navigasyondur. Sitenizi açan bir kullanıcı hiçbir şey bilmiyorsa sağda solda link arar ve aradığına ulaşmaya çalışır. Siz menüyü hiç gözükmeyecek bir yere koyarsanız ya da kullanıcının anlamayacağı çok alakasız bir yere koyucak olursanız; kullanıcı aradığını bulamayacak ve belki bir daha sitenizi ziyaret etmeyecektir. Bu sebepledir ki, hedef kitlenin neyin ne olduğunu anlaması gerekir. Dolayısıyla bu da hangi web teknolojilerine ve web trendlerine yakın olduğunun bilmesiyle ilgilidir.

Sayfa İçeriği

Site yapımında önemli noktalardan bir tanesi de site içeriğidir. Sitenizde ne kadar çok bilgi yer alırsa, sayfa içeriği ne kadar genişse hem kitleler tarafından arandığında bulunmak, hemde arama motorlarında bulunmak açısından önemli ölçüde yol katetmiş olursunuz. Bu sebeplerdendir ki siz siz olun bir site yapsam ortaya çıksam diyerek manyelden sitelerle kendinizi tanıtmayın.

  • Etiketler;
Ertuğrul Haskan
Merhaba, ben Ertuğrul. 1988 İstanbul doğumluyum ve burda yaşıyorum. Front-end Developer olarak çalışıyorum. Kendi blogumda blogger, Sanalkurs'ta yazar oluyorum ve yakın zamanda bir sürpriz daha bekleniyor. Yeni nesil girişimciyim ve freelance web projeleri geliştirmeyi seviyorum.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

[b][/b]süper olmuş tşkrler baya bya bilqilndim ;)
Teşekkürler.
başarı ve mutluluğunuzun devamını dilerim.

Yukarı Git