Bir Preloader Yapalım

 • 18.295

Flash componentlerini kullanarak bir loader yapmayı öğreneceğiz. Kısacası hazır yapılmış bir pre-loader'i flash çalışmamıza ekleyeceğiz.

Flash componentlerini kullanarak bir loader yapmayı öğreneceğiz. Kısacası hazır yapılmış bir pre-loader'i flash çalışmamıza ekleyeceğiz.

Önce aşağıdaki dosyaları Download > Web Araçları bölümümüzden indirin:

 • Loader Extension.mxp dosyası. Bu eklenti Armen Abrahamyan tarafından programlanmıştır. Bu eklentiyi Sanalkurs.net üzerindeki Programlar > Web Araçları bölümünden indirebilirsiniz.


 • .mpx dosyasını kullanmak için Extension Manager programı. Bu programı Sanalkurs.net üzerindeki Download > Web Araçları bölümümüzden indirebilirsiniz.


 • 1: Extenasion Manager ve .mxp dosyasını başarılı bir şekilde kurduğunuzu var sayarak dersimize başlıyoruz. Flash programınızı açtıktan sonra Windows > Components yolunu kullanarak ilgili paneli açın. (Kısayolu: CTRL+F7) Components panelinden Loader component'ini bulun.  2: Şimdi aşağıdaki resimdeki gibi iki layer oluşturun.

 • "Yükleme" layer'inin ilk karesini seçin ve loader component'ini Components panelinden sahneye sürükleyin.


 • Anaiçerik layer'ının ikinci karesini seçin ve yapacağınız her türlü işlemi bu kareden sonrasına yapın.


 • İlk karelerden herhangi birine sağ tıklayın ve Actions'a gidin ve stop(); komutunu ekleyin. Böylece filminizi oynatmadan önce durdurup yüklemeye alıyor, yüklendikten sonra başlatılmasını sağlıyorsunuz.
 • Ziyaretçiler bu şekilde filminizin olduğu sayfaya geldiğinde önce filminiz yüklenecek, sonra devam edecektir. Test etmek için Control>Test Movie deyin, yahut CTRL+ENTER tuşlarına birlikte basın.  Not: Preloader'in yazı tipi, yazı boyutu, bar uzunluğu, renk ayarı gibi ayarlamaları yapmak için sahneye eklediğini component'i seçin ve Properties kısmından Paremeters sekmesini tıklayın. Açılan kısımdan bu ayarlamaları yapabilirsiniz.

  İki adımda bir preloader yaptınız. Fla dosyasını ise aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

  Kaynak dosyayı sağ tıklayarak Farklı Kaydet yöntemi ile aşağıdan indirebilirsiniz.

  • Etiketler;
  Yorum Yaz

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

  Bazı resimler eksik ya da çalışmıyor. Düzeltirseniz sevinirim ;)
  Hayır kesinlikle herhangi bir sorun yok. Resimler çalışıyor.
  bi zahmet flas sitesini nasıl yayınlacagzız?
  bi zahmet flas sitesini nasıl yayınlacagzız?
  Arkadaşlar ben dosyayı indirdim..fakat acemi olduğumdan bişey yapamadım..Bu dosya indikten sonra masa üstüne altım sonra aç yaptım birlikte.. aç olarak hangi proğramda açacam onu bilmiyorum..bu konuda bir yardım..lütfen..
  arkadaşlarçalışıor çalışmasına amasunu sormak zorundayım bunu yapmamızın amacı nedir....ben bir ama göremedim
  dışarıdan çekilen swf var ise preload nasıl oluyor. Örnegin Harici.swf çagırdım onun byte olarak boyutunu nasıl alıp karşılaştıracağım onuda yazarsanız sevinirim.
  Çok güzel anlatılmış emeginize saglık dediginiz loader component eklentisinide kurdum. Sadece birşey soracam mesela bitirdigim bir flash çalışmasına bu loader uygulamasını nasıl yapabilirim. loader en önemli şey olsa gerek ilk adım için bir çalışmada.
  extention manager programını sitede bulamadım
  mursalli58 Flash 8,Flash CS4 yada herhangi bir flash programı bilgisayarınızda kurulu olmalı yoksa fla uzantılı dosyayı açamassınız...
  Dersin linkleri düzenlendi. Yukarıdan bakabilirsiniz. Ancak bu dersi Flash 8 döneminde hazırlamışım, şu anki sürümlerde çalışır mı bilemiyorum.

  Yukarı Git