Bir örnek parça çizimi

Mutlak koordinat sistemini kullanarak Line komutu ile basit bir parçanın çizimi.

Daha önce anlatılan derslerde AutoCad'i nasıl kullanacağımızı öğrendikten sonra artık basit şekillerden başlayarak çizim yapmaya devam edebiliriz. Bu çalışmada bir parçanın Line komutu ile mutlak koordinat sistemi kullanarak nasıl çizileceğini göreceğiz.

Çizilecek parçanın ölçülü şekli:Yazılacak komutların tamamı:


Command: Line

Specify first point: 100,100

Specify next point or [Undo]: 250,100

Specify next point or [Undo]: 250,170

Specify next point or [Close/Undo]: 220,170

Specify next point or [Close/Undo]: 220,140

Specify next point or [Close/Undo]: 170,140

Specify next point or [Close/Undo]: 170,220

Specify next point or [Close/Undo]: 100,220

Specify next point or [Close/Undo]: 100,100

Specify next point or [Close/Undo]:
Command: Line
Specify first point: 100,100


Specify next point or [Undo]: 250,100


Specify next point or [Undo]: 250,170


Specify next point or [Close/Undo]: 220,170


Specify next point or [Close/Undo]: 220,140


Specify next point or [Close/Undo]: 170,140


Specify next point or [Close/Undo]: 170,220


Specify next point or [Close/Undo]: 100,220


Specify next point or [Close/Undo]: 100,100


Balangıç noktasına geleceğimiz için son değer olarak (100,100) girdik enter'a basarak çizimimiz tamalanmış oluyoruz.Not: Bu ilk çizim olduğu için biraz ayrıntılı resim ekledim. Komutları aynen girdiğiniz halde farklı şekiller çıkıyorsa format menüsünden units ayarlarını kontrol edin. Kafanıza takılan birşey varsa buradan veya forumdan sorabilirsiniz. Gelecek derste görüşmek dileğiyle başarılar.
  • Etiketler;
İbrahim Akpınar
Yazar hakkında bilgi eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

gayet guzel hazırlanmiş
arkadaşlar başka örnek çiziminiz yok mu sizin sayenizde biraz öğrenmeye başlamıştık.kaç haftadır tık yok.
tesekkür payasım için
bu ne yaaa sallasan bundan daha iyi cizersin yaa bide yarım saat anlatmış tövbee
Arkadaşım dersin seviyesine bakmadın sanırım ders başlangıç seviyesi olduğu için (yarım saat) anlatıldı. İlgin için teşekkürler..
Merhabalar , bence önceki dersler çok daha iyi ve açıklamalı idi .Neyi nasıl yapacağımı anlıyabiliyor ,yorum yapabiliyordum..Yinede uğraşanlara teşekkürler....
merhabalar,ben autocade yeni başladım ama önceki dersleri nerden bulabilirim
ders nasıl verilir bilgisi olmayanlar lütfen konuşmasın yapılan işe saygılı olun lütfen.
İlk başlayanlar için çok güzel bir örnek
İlk başlayanlar için çok güzel bir örnek olmuş:kirp:
arkadaslar autocad midyatını doldurmustur artık catıa 3D max bunları ögrenmenizi tavsiye ederim bende oturup autucad i ögrendim ama cogu yerde artık kalktı yakındada tamammen piyasadan kalkıcak... he bide elerine saglık hocam cok güzel anlatmısın.
autocad programını yukleyemıyorum biri yardımedebilirmi
arkadaş bunu iyi anlatmış fakat gelişen teknolojiyle 2007-2008 de kullanıp tamamen kolaylaşmış durumda ortho (F8) fonksiyon tuşuyla aç. fare çevirdiğin yöne değerleri yaz çizimi yapsın ama ilk başta çizgi çizme komutu şeklini ve ya klomut satırına line kısayolu l yazmalısın bu program kalkacağı söylentiside yalan mart içersinde 2009 bile çıkacak ve ucuz bir program değil kimse küçümsemesin lütfen
AUTOCAD ÇİZİMLERİ BİRAZ GEOMETRİ BİLMENİZ GEREKİYOR ARKADAŞLAR DAHA KOLAY ÇİZİLİYOR ÇİZİM CUBUKLARINDAKİ SEMBOL LERİ KULLANMASINI ÖÐRENEN DAHA KOLAY ÇİZER SAYGILARIMLA
ÇİZİMLER BASİT DAHA ZORARIYLA ANLTIRSANIR İYİ OLUR BİLGİ DERECESİNE GÖRE DERS KOYAYARSANIR İYİ OLUR BİR DE ÇİZİM ÖRNEK VERİR ARKADAŞLAR ÇİZSİN SAOLUN
eline saglık tş
tskkr
KARIŞIK VE YTERSZ ANLATILMIŞ.İLK ÖÐRENECK KİŞİ BUNU ANLAMKTA ZORLANCAKTR
TESEKKUR BURADA BU KADAR OLUR
guzel calışma,cok yararı oldu teşekkürler...
ben ilk defa çizmeye çalıştım fakat birşey anlamadım vallahi. Amabu işi sayenizde ögreneceim inşallah.
MERHABA ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ EMEÐİNİZE SAÐLIK. ÖRNEKLEMELERİ ARTTIRMANIZ DİLEÐİYLE...
merhaba bende yenı baslıyorum autocad derslerıne ve cok bılgı almam gereklı ayrıca anlayanlar için basıt gelıyor ben auto cad konusundan anlamadıgım için bıraz zorlanıyorum bana yardımcı olabılırsenız cok memnun olurum
slm ben üniwersitede autocad dersi görüyorum ama sadece komut girip şekil çizebiliyorum... öğretim görevlisi silme şeklin kenarlarını yuwarlatma gibi şeyler gösterdi ama kimse bişey anlamadı bana da yardımcı olursanız çok sevinirim... :agla:
ilk ders için fena değil .....
çizimini yaparız da komutu nerden buldunuz da çizdiniz ve ölçüler nasıl ayarlanıyor anlayamadm
"atmkrnca diyor ki:çizimini yaparız da komutu nerden buldunuz da çizdiniz ve ölçüler nasıl ayarlanıyor anlayamadm." Autocad ile düz bir çizgi çizmek istiyorsak, 1) Klavyeden "line" veya "LINE" komutlarından birini girip Enter tuşuna basmak, komutta çalışmaya başlamanızı sağlar. 2) Klavyeden "line" komutunun atanmış kısayolu olan "L" yi girip Entera basmak. 3) Üst menüden Draw>Line.
ewt çok yararlı oldu hakikaten biişeyler öğrendim çok teşekkürler
:D
bence cızım ıcım osmanı deneyınıs osman kım dıe sorarrsanıs gayrı muchul mucuklar hepnısee eıı cakıss ve cızıclar dılerım good bye:gul:
BACANAÐIMDAN DUYDUM İLK DEFA BU DERSİ AÇTIM.İYİ ÇALIŞMALAR.
evet gayet pratık ve detaylı anlatılmıs tesekkurler=)
tesadufen bu sıteyı buldum hemn uye oldum gercekten de benım gııb yenı baslayanlar ıcın cok yararlı bı sayfa olmus basarılar=)
slm arkadaslar.daha önce anlatılan dersleri nerden bulabilirim.ben daha yeni basladım ve hiçbişey bilmiyorum.yardımedermisiniz.:uzul:
the_matrix, sen nasıl çizersen oranın görüntüsüdür :) Hazırladığın sayfaya ve görünüşlere göre değişir :) Ama olsa olsa alın olur bu parça :) İsterseniz yakında yeni dersler ekleyebilirim. İbrahim'e de teşekkürler ayrıca... :)
güzel bir çalışma ama bunları video şeklinde açıklamalı olarak yayınlasanız daha faydalı olur.
Özenle hazırlanmış çokgüzel bir çalışma. Aşama aşama olması, yeni başlayanlar için çok kolay anlaşılır.
bunları nece götürmek olar :hayret:
Doğru başlangıç. veriken emeğe teşekkürler.
bu yöntem zor bir yöntem daha basit yolları var bu cizimi oluşturmak için autocad öğrenmek isteyenler msnimi ekleyebilir joeblack_blk@hotmail.com
gayet güzel devamını beklioz teşekkürler:D
autocad ile yeni tanısan fakat ilgili arkadasların konuyu takip edebileceklerini düsünerek kısa bir acıklama yapmak isterim:aslında bir cizim yapmanın en kolay yolu direk fare yardımıyla istedigimiz yere tıklamak suretiyle olusturdugumuz cizimlerdir.Autocad her tıkladıgımız noktayı sol altta x den ve y den olmak uzere orijin e uzaklıgını gösterecektir(2 boyut icin).Biz eger tam tersi olarak komut satırına kordinat girersek autocad fare görevi ustlenecek ve o kordinatlara bir nevi tıklayarak dogruyu meydana getirecektir.Komut satırına gireceginiz ilk deger X'i ikinci deger Y'yi belirtir. X,Y için X=250 Y=100 ise komut satırına 250,100 yazılır.(Basit oldugunu dusundugunuz ornekleri pas gecmeyin çuncu unuttugunuz bir komutu hatırlatabilir veya isinizi kolaylastıracak bir puf noktası yakalayabilirsiniz.Unutmayın ki meraklı ve ilgili olanlar ,cok biliyorum diyenleri geride bırakır) Herkese başarılar dilerim.

Yukarı Git