Bir Logo Tasarımının Anatomisi

Logo tasarımı kurum yada kişiyi bir görüşte özetleyebilecek nitelikte olmalıdır. sırf güzel gözüküyor diye anlamsız şekiller kullanılmamalıdır.

Tasarım zor iştir, ama zevklidir.

Kişisel imaj için kendime bir logo yapmıştım. Bu logoyu yaparken şunları düşündüm: Beni iyi temsil edecek, içinde küçük espriler olacak.

Kullandığım argumanlar ise:
[*] Adımın baş harfi : ( A )
[*] Eşimin adının baş harfi: ( G )
[*] Ve içine saklı soyadımızın baş harfi: ( E )

Net anlaşılsın, her yerde kullanımı kolay olsun, (siyah beyazın karizmatik havasını da alsın) diye siyah beyaz renkler kullandım. Yuvarlak hatlı değil, sert ve köşeli hatlar kullandım ki; net, duruşu belli, kararlı olduğum anlaşılsın.

Harfler ile oynarken Selçuklu, Kufi ve simetri ile hat sanatını kullandım. Bu da kültürümü yansıtsın, köklerimden beslendiğimi vurgulasın diye.

İsimlerimizin baş harflerinin ucu batıya açıkken, soyadımızın baş harfi doğuya açık. Bu beslendiğim kanalları göstermekle birlikte (benim annem balkanlardan babam kafkaslardandır) doğu batı sentezi olan birini de böylelikle yansıtmış oluyorum.

Aynı zamanda "a-g" harflerinin birbirinin içine girmiş ve kollarının birbirine bakıyor olması aşkı ve ayrılmazlığı temsil etmektedir.

Hepsini topladığımızda bir birey olarak bu logoda geçmişimle, kültürümle, ailemle, bakış açılarım ve duruşumla temsil edilmiş oluyorum.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
[b]Güzel bi düşünce olmuş.Başarılar...[/b]
• 9 yıl önce
logo mantığı ve düşüncesi çok güzel. verdiğiniz harfleri bilmesem onları bulabilmem bayağı zor olacaktı. çalışmalarınız için başarılar dilerim.
• 9 yıl önce
bence logo anlaşılır ve sade olmalı..[i][/i]
• 8 yıl önce
başarılı
• 2 yıl önce
Kaliteli ve güzel bir düşünce

Yukarı Git