Bilmeniz Gereken 15 WhatsApp Özelliği

Bilmeniz Gereken 15 WhatsApp Özelliği

WhatsApp'in bu özelliklerinin ne kadarını biliyorsunuz?

WhatsApp'i bugün 7'den 70'e pek çok insan kullanıyor. Peki ama ne kadarını kullanıyorsunuz? Bu yazıda sizlerle WhatsApp özelliklerini paylaşacağım. Hem kendinizi bir kontrol edin, hem de bu sık kullandığımız uygulamanın bilinmeyen yönlerini keşfedin.

GENEL ÖZELLİKLER

1. Web Uygulaması: Meşhur sohbet uygulaması sadece telefonlar üzerinden hizmet vermiyor. https://web.whatsapp.com adresinden cihazınızla sitedeki kodu taramanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınıza dair yönlendirmeler ilgili sayfada belirtilmiş.

2. Mesajları Kimin Okuduğu Bilgisi: iOS'ta bir sohbet girdisini sola sürükleyerek, Android'de ise sohbet mesajının üzerinde basılı tutup, üstte beliren Bilgi düğmesine ("i" simgesi) basarak mesajınızın ne zaman iletildiğini ve görüldüğünü öğrenebilirsiniz.

3. Grup Sohbetler Bildirimlerini Kapatmak: İlginizi çok çekmeyen gruplardan gelen uyarılar sizi rahatsız ediyorsa, sessize alma işlevini kullanabilirsiniz. Bunun için grup sohbeti açıkken, Android'de sağ üstteki menü düğmesine, iOS'ta ise Grup adına dokunun ve "Sessiz" seçeneğine dokunun. Uyarıları 8 saat, bir hafta hafta veya bir yıl engellemeniz mümkün. Android'de uyarıları uyarı merkezinde sessizce göstermeye devam edebilirsiniz.

4. Sohbetlerinizi Mailinize Göndermek: Android'de herhangi bir sohbeti açtıktan sonra menü düğmesine dokunup, Diğer'e, ardından "Sohbeti epostala" seçeneğine dokunarak geçmişinizi herhangi bir eposta adresine gönderebilirsiniz. iOS'ta ise sohbetin üstündeki çubuğa dokunun ve "Sohbeti epostala" seçeneğine dokunun. Emojiler göndermekte olduğunuz sohbete otomatik olarak eklenecek. Dilerseniz medya dosyalarını eposta eki olarak eklemeniz de mümkün.

5. Kısa Yol Oluşturmak: Android kullanıcıları, giriş ekranlarında sıkça sohbet ettikleri kişiler için kısayol oluşturabiliyorlar. Bunun için sözkonusu kişiyle olan sohbeti açın, menüye dokunun ve Diğer > Kısayol ekle yolunu izleyin. İşlev, kişiselleştirme olanağı sunmuyor ve kişi adını taşıyan bir kısayol, giriş ekranınıza ekleniyor. WhatsApp'ın Android'de üç farklı sohbet widget'ının olduğunu da hatırlatalım.

6. Son Görülme Anını Kapatmak: Herkesin WhatsApp'ı son kullandığınız saati görmesini istemiyorsanız, bunu Hesap > Gizlilik yoluyla kapatabilirsiniz. Bu işlevi kapattığınızda başkalarının son görülme tarihini göremeyeceğinizi hatırlatalım. Benzer şekilde size ulaşan mesajları okuduğunuzu bildiren okundu bilgisini de kapatabilirsiniz. Bu işlevi kapattığınızda, gönderdiğiniz mesajların okunup okunmadığını göremeyeceksiniz.

7. Konum Göndermek: Artık her ne kadar bilmeyen kalmadı ise de, iOS'ta konumunuzu paylaşmak için bir sohbet içerisindeyken Paylaş düğmesine dokunun ve listeden Konum Paylaş'a dokunun. Android'de konum paylaşmak için sohbet ekranının tepesindeki ataç simgesine dokunmanız, açılan menüden Konum'a dokunmanız gerekiyor. Bunun ardından konumunuzu GPS yoluyla veya listeden seçerek gönderebilirsiniz.

8. Sohbetleri Yedeklemek: WhatsApp sohbetleriniz, Android'li telefonlarda her gün otomatik olarak cihazınız üzerine yedeklenir. iOS'ta ise Sohbetler > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedekleme yolunu izleyerek uygulamayı iCloud ile bağlamanız gerekiyor.

YENİ ÖZELLİKLER

9. Gelişmiş Video Özelliği: Yeni güncelleme, indirdiğiniz videolara "çimdikleyerek yakınlaşma" hareketini uygulamanıza izin veriyor.  Bir başka yeni seçenek ise videoları yüzen bir pencerede, aynı YouTube'da olduğu gibi açmanıza izin veriyor. Bu sayede video çalmaya devam ederken diğer WhatsApp mesajlarınıza bakabiliyorsunuz. Son olarak WhatsApp, kırpma, kısaltma gibi basit video düzenleme işlevlerini de artık destekliyor.

10. PDF Göndermek: PDF'leri ve diğer popüler belge biçimlerini arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

11. Cloud Servislerinden Fotoğraf Paylaşmak: Telefonunuzun yerel depolama alanının yanında, Google, Dropbox gibi hizmetlerdeki fotoğrafları da seçip paylaşabilirsiniz.

12. Bağlantı ve Medya İçeriği: Artık bir link paylaştığınızda açmadan sitenin önizlemesini görebilirsiniz. Belge ve fotoğrafları ise otomatik vurgulandığı için daha kolay ayırt edebiliyorsunuz.

13. Yıldızlı Mesajlar Silinmesin: Bazı mesajları beğendiğiniz için onlara yıldız eklediniz diyelim. Bu yıldızlı mesajın bulunduğu sohbeti silmek istediğinizde artık karşınıza bir uyarı gelecek. Yıldızlı mesajları silmeyin, dediğinizde onlar silinmeyecek.

14. Wi-fi ve Veri İndirme Kontrolü: Resim, video veya ses içeriklerinin hangisi ile otomatik indirebileceğini seçebilirsiniz.Seçenekler (üç nokta simgesi) > Ayarlar > Veri Kullanımı yolunu izleyin. Burada medyaların nasıl ve ne zaman otomatik olarak indirildiğini ayarlamanıza izin veren seçenekleri göreceksiniz. Dilerseniz mobil verideyken yalnızca resimlerin indirilmesini sağlayabilir veya medyaların indirilmesini tamamen kapatabilirsiniz.

15. Beta Sürümleri için Tester Olun: WhatsApp'ın yeni özellikleri, ilk olarak WhatsApp web sitesinden indirilebilen beta sürümüne yansıyordu. Şimdi ise bu güncellemelere Google Play üzerinden katılmanız mümkün. Erişim kazanmak için WhatsApp Beta sayfasını açın ve Become A Tester düğmesine tıklayın. Beta sürümde hatalar olabilir; herkes için uygun olmayabilir.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git