Bilgisayarın Güç Seçeneklerinin Püf Noktası

Bilgisayarı kapatttığımızda bilgisayarımız çeşitli seçenekler sunar bize. Peki bu seçenekler neden vardır? Bunun püf noktasını açıklayacağım.

Bilgisayarı kapatttığımızda bilgisayarımız çeşitli seçenekler sunar bize. Peki bu seçenekler neden vardır? Bunun püf noktasını açıklayacağım.Bilgisayarı uyku moduna aldığımız zaman belli donanımlar çalışmayı durdurur,fakat arka planda yazılımlarımız ve programlarımız hayla çalışacaktır. Yani uyku modundayken bir tuşa bastığımızda bilgisayarımız otomatik olarak uyanacak ve üzerinde çalıştığımız programa kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Notebooklarda pilin bitmemesi için ve kısa bir süreliğine ara vermek zorunda kaldığımız da üzerinde çalıştığımız programları kapatmadan bu tasarruf yöntemine başvurabiliriz.

Eğer verdiğimiz ara uzarsa blgisayar otomatikmen daha tasarruflu bir mod olan hazırda beklet modunu alır.

Bu modda da arka planda programlarımız çalışır fakat bilgisayarın uyanışı biraz uzun sürer. Eğer verdiğimiz ara uzun sürerse bilgisayar programları kaydeder. Kapat modunda ise donanımsal ve yazılımsal olarak bilgisayar aktivitesini sonlandırır.Bilgisayarı tekrar açtığımızda çalıştığımız programlar kaydedilmedi ise üzerinde çalıştığımız veriler kaybolur.

Kapat modunda muhakkak verileri bir yere kaydedelim Güncelleştir ve Kapat modunda ise işletim sistemi en güncel ayarlarını bulur yükler ve kapanır.

Güncelleştiriseniz işletim sistemi eksiklerini tamamlar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git