Bilgisayarın Geçmişi

  • 34.897

Günümüzde kullanılan bilgisayarlar hangi evrelerden geçerek bize kadar ulaştı?

Günümüzde kullanılan bilgisayarlar hangi evrelerden geçerek bize kadar ulaştı?

[*] 1937 yılında, Harvard üniversitesinden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesi (MARK-I), 1943 yılında Pennsylvania Üniversitesinden J. P.Erkert'ın ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki ve saniyede 5.000 işlem yapan ENIAC [Electronic Numerical Integrator And Calculator] (Elektronik Sayısal Doğrulayıcı ve Bilgisayar)'ı yaptı.

[*] ENIAC, 30 ton ağırlığında; 9x15 metrelik bir odayı doldurmakta; hesaplama vurumları 1500 elektromekaniik röleden (yol vericiden) geçip 18.000 den çok radyo lambasından akmaktaydı. ENIAC'ı çalıştırmak için 150.000 vat enerji gerekliydi. ENIAC, yalnızca 80 karaktere eş veri saklayabiliyordu.

[*] Lambalaların hepsi çalıştığında, mühendis ekibi bir problemi çözmek için 6000 kabloyu elle fişe takarak ENIAC'ı kuruyorlardı.

[*] 1951-1959 arasındaki üretilen bilgisayarlarda vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğünde, çok fazla enerji harcamakta ve çok fazla ısı yaymakta idiler. Veri ve programlar magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.

[*] 1959-1964 arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanıldı. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi. 1964-1970 arasında, üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon chip'e yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, ufak boyutlar, düşük enerji harcaması ve hızlı olması bu chip'lerin mikro-bilgisayar yapımında kullanılmasına neden oldu.

[*] 1970'li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini arttırmış ve hacimleri çok küçültmüştür.

[*] Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarlar üretilmiştir.

[*] Artık günümüzde bilgisayarlar o seviyeye ulaştı ki, bundan çok değil, 5-6 sene önce bile imkansız denilen işler gerçekleştirilebiliyor. Microsoft'la evlerimizin başköşesine yerleşen ve önemini internetle iyice artıran bu masum görünen makineler, Google, Yahoo, MSN gibi devlerin ataklarıyla insanları büyük bir kıskaca almış durumdalar.

[*] Gelecekte daha neler göreceğiz bilinmez ama, şimdi hayal edemeyeceğimiz, ya da filmlerde görüp "Hadi canım sen de, bu kadar da olmaaaz ki!" dediğimiz şeyleri tam dibimizde bulacağız sanırım. Belki de bilgisayarların bu kadar içimize girmesinden sonra, artık insanlar içine mi girecektir bundan sonra, o da ayrı bir mesele.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
:hayret::D:gul::gul::D:D
• 13 yıl önce
teknolojı çok ilerlemiş
• 13 yıl önce
sağol kardeş
• 12 yıl önce
:gul::gul::D
• 12 yıl önce
teşekkürler pazylaşım için ellerine sağlık resim süpermiş :):)
• 12 yıl önce
sah olun ellerinize sağlık
• 11 yıl önce
Açıkçası ben bunların hiçbirini bilmiyodum, ama şimdi öğrendim.Çok teşekkürler...
• 10 yıl önce
:gul::agla::uzul::hayret:
• 7 yıl önce
Bilgi için teşekkürler, ancak kullandığınız fotoğraf pek uygun olmamış. Başarılar.

Yukarı Git