Bilgi Giriş Kontrol Nesneleri-1

Bu derste Required Field Validatör özelliğini göreceğiz.

REQUIRED FIELD VALİDATOR

İki amaçla kullanılır: Birincisi; bu alanın boş geçilmesini engeller. Bunun için ControlToValidate kısmından Input kontrol seçilir ve ErrorMessage kısmına veya Text kısmına boş bırakıldığı zaman; hangi mesajın çıkması isteniyorsa o yazılır.
Diğer kullanım amacı ise; herhangi bir değerin girilmesini engellemektir. Bu kullanım için InitialValue kısmına girilmesi istenmeyen değer yazılır. Eğer bu değer girilirse; hata mesajı karşımıza çıkar. Bu durumunda boş olup- olmadığı kontrol edilmez.

Şimdi uygulamamıza geçelim:

Çalışmalarımızı VisualStudyo2005 te yapacağız. VisualStudyo2005'i açıyoruz, Create Web Site diyoruz.Sonra açılan sayfada ASP:NET web site seçeneğini seçiyoruz ve dil olarakta C# ı seçiyoruz. Sonra tasarım sayfamız acılıyor buradan design kısmına geçiyoruz.

Şimdi sıra nesnelerimizi eklemede birer tane textbox, buton ve REQUIREDFIELDVALİDATOR ekliyoruz. REQUIREDFIELDVALİDATOR
Eklemek için toolbox-validation-REQUIREDFIELDVALİDATOR

Sonra REQUIREDFIELDVALİDATOR nesnemize tıklayarak propertis kısmında errormessage kısmına nesnemizin boş bırakıldığındaki gözükmesini istediğimiz yazıyı yazıyoruz ben "bu alanı bos bırakamazsınız!" yazdım.

Ve controltovalidate kısmını textbox1 yapıyoruz çünkü bilgi girişini textbox1 den yapacağız.

Butonumuzun ismini değiştirmek isterseniz gene butona tıklayarak Properties'ten text kısmından butonumuzun ismini değiştirebilirsinizİşlemlerimiz bittikten sonra start debug veya f5 kısayolunu kullanarak çalışmamızı test ediyoruz ve çalışmamızın son haliKolay gelsin...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
Harika bir ders Tebrikler
• 13 yıl önce
Gerçekten çok iyi bir giriş anlatımı. Asp.Net ' e ilk defa sizin anlatımızla giriş yapıyorum. teşekkürler tekrar.
• 13 yıl önce
rica ederim bir kaç yerde baktım asp.net ile ilgili bir şeyler var inceledim ya makale turunde ya alıntı türünde yada sağdan soldan çırpma şeyler bende işin en başından başlamayı tercih ettim tamam asp.net de bu asp.net i nerde yapıcaz tarzı msj lar alınca böyle başlamayı uygun gördüm saygılarımla.
• 12 yıl önce
Gerçekten çok iyi anlatmışsınız. Çok teşekkür ederim. Bende web sayfası hazırlamayı düşünüyorum, pek fazla bilgim yok ama sanalkurs.net ve sizler sayesinde , verdiğiniz örnekleri uygulayarak öğrenmeye çalışıyorum. Yapacağım sitede üye bilgi girişi panaeli olmasınıda düşünüyorum derslerinizin faydalı olcağını düşündüğüm için diğer derlerinizide takip edeceğim iyi çalışmalar.
• 12 yıl önce
Çek yararlı. Sağol
teşekkür ederim hocam
• 12 yıl önce
ASP.NET e yeni başlayan birisi olarak ilk programımı yaptım.:gul: çok teşekkürler.! bugun tarihi bir gün artık bende asp.net çiyim.
• 11 yıl önce
arkadaşım bunu ben buttondan deil deilde dropdownlistten yaptırmak istiyorum benim yaptığım projede button yok şuan nasıl yapabilirm
• 10 yıl önce
.NET için geç bir başlangıç sanırım ama başladım nihayetinde. Çok aradım ama kaynak bulamamıştım. İyi ki varsınız...
• 7 yıl önce
sizin gibi yaptım ama butona bastıgımda hata veriyor ?
• 7 yıl önce
bende baştan başlıyorum aspç.net ve sırasıyla gitmek istiyorum..bu dersleri takip etmeyi düşünüyorum..bu makale iyiydi..ama ben button a basınca error verdi!!

Yukarı Git