Başlangıçta Çalışan Virüsler ve Çözüm Yolu

Devamlı virüs taraması yapıyoruz, virüs buluyor ve siliyor. Fakat bir dahaki sistem açılışında tekrar geliyor. Nasıl sileceğimizi görelim.

Devamlı virüs taraması yapıyoruz, virüs buluyor ve siliyor. Fakat bir dahaki sistem açılışında tekrar geliyor. Nasıl sileceğimizi görelim.

Öncelikle başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için önerilmez.

Başlat > Çalıştır açarak msconfig yazıyoruz. Üstteki sekmelerden Başlangıç sekmesine geliyoruz. Ve tanımadığımız dosya isimlerinin yanındaki işaretlerini kaldırıyoruz. (Bu isim virüs taramasında çıkan dosya ismi de olabilir.) Ve sonra tamama basıp bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Virüs bir dahaki sistem açılışında aktif olmayacaktır. Ve sistemi son bir defa daha tarayarak virüs aktif mi değil mi diye kontrol ederek de sonucu görebiliriz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekürler hocam bu virüsleri silmek için format atmayı bile düşünmüştüm.
tşkrler bn başlangıç seviyesindeym buna rağmen denedim ama en son aşamada tamama basmaya cesaret edemedim bnm pc de mayınlar var palyacolar var parçalı grafikler var siliyorum geri yerine geliyolar sistem dosyalarının içinde milyonlarca dosya var bu pc hala nasıl yaşıyor anlamış deilim biz başlangıc seviyesinde olnlar bu virüsleri başka yoldan nasıl silebiliriz ?
paylaşım için teşekkürler
bence karperski kullanın bunların hiç birine gerek yok :D çünkü adı virus scan...
tşk ler bilgi için
bol tesekkurler
çok teşekürler işimi gördü ....
c: root dizinde bulunan autorun.inf dosyasını silmediğiniz takdirde çoğu virüs için msconfig komutu ile başlangıçtan silseninz bil etekrar başlangıçta çalışıyor tabi siz msconfig'te göremiyorsunuz. Bilginize..
süpermiş abi bu çok sağol
denerim çok sağolun
basit yöntem ama basit düzeyde kullanıcılarında kullanabileceği bir kullanımdır.ctfmon adlı sistem dosyası hariç bütün tikleri kaldırıp virüs taramazası yaparsanız bir sonuç elde edebilirsiniz.yanlız güvenli modda yapmak lazım.
Virusler bazen servislerde kendilerini yerleşdirirler, bu yuzden servisler arasindan da microsoft office olmayanlari da kaldirin. Çok işe yarar.:kirp:
teşekkürler fakat benim başlangıçta svchost adlı 3 veya 4 dösya buluyor ve her açılışta sil dememe rağmen gene geliyor acil yardım edermisiniz ?
bi yontemde virus dosyasini degistirmektir. c:windows> klasorunde activexdebugger.exe isminde bir dosya oldugunu farzedin bu dosyayi bilgisayarini komut istemiyle guvenli modda acarak kendi olusturacaginiz bir dosyala yer degistirebilirsiniz. bolelikle virusun tetikledigi baska dosyalari varsa onlarda calismayacaktir. ornek olarak (cd windows komutuyla windows klasorune giriyoruz. c:windows>dir active*.* komutuyla activexdebugger.exe dosyasini bulup del activexdebugger.exe komutuyla bu dosyayi siliyoruz. simdi kendimiz bir dosya olusturalim c:windows> dizininde c:windows>copy con activexdebugger.exe komutunu verip F6 tusuna basiyoruz. activexdebugger.exe dosyamiz olusmus olacak tabi ici bos olarak. simdi dosyamizi virusun degistirememesi icin attrib +r +s activexdebugger.exe komutunu veriyoruz. bilgisayariniz yeniden baslattginizda virus kendini degistiremiyecek ve aktif olamayacaktir. regedit bilginize guveniyorsaniz virusun eklerini silebilirsiniz. (not:activexdebugger.exe ornek teskil etmesi acisindan verilmistir.)
denedim bilgisayar çöktü format attırdım.baslangıç seviyesindekilere önermem.
bnde pc ye format attım fakat setup kurmuo :( win.32 uygun değil die bi uyarı çıkıyor bu virüs mü ? bna lütfen yardım edin :agla:

Yukarı Git