Başlangıç - Method Tanımlama

Yeni başlayan arkadaşlar için Method tanımlamadan bahsedeceğiz..

Yeni başlayan arkadaşlar için Method tanımlamadan bahsedeceğiz..

Örnek bir kod parcacagını ele alalım.


class IlkKod public static void main() Console.WriteLine("Bir Sonraki Yazida Gorusmek Uzere"); }public static void main() satırına bakacak olursak. Burada bir method tanımlama söz konusu. Yanlız bu main() isimli özel bir method. Tıpkı C ve JAVA` da olduğu gibi. Biraz açıklayacak olursak eğer her hangi bir uygulamada main() isimli bir method varsa ilk önce o icra edilir. Yani uygulama ilk önce bu method içindeki işlemleri yaparak çalışmaya başlar.


class Test public static void main() Console.WriteLine("Bir Sonraki Yazida Gorusmek Uzere"); public void EkranaBas() Console.WriteLine("Bu Mesajı Göremiyeceksiniz.") }Bu yeni kodumuzda ise, Test isimli class` ımıza EkranaBas() isimli yeni bir method ekledik. Bu method içinde, ekranda göstermesi amacıyla Console.WriteLine özelliğini kullanarak bir mesaj yazdık.Yanlız bu mesajın içeriğine dikkat ederseniz mesajın ekrana basılmayacağını görebilirsiniz. Bunun nedeni methodun çağırılmaması. Bu kod icra edildiğinde sadece main methodu içinde belirtilen mesaj ekrana basılacaktır. Şimdi Yukarıdaki kodu biraz daha genişletelim.


class Test public static void main() Console.WriteLine("Bir Sonraki Yazida Gorusmek Uzere"); 

Test baglan = new Test(); 

baglan.EkranaBas(); public void EkranaBas() Console.WriteLine("Mesajı Artık Görebilirsiniz.") private void Deneme() Console.WriteLine("AspNedir.com") }Evet new keyword`u aracılığı ile Test class`ına ait bir baglan nesnesi oluşturduk ve EkranaBas() methodunu çağırdık. Yanlız burada Deneme() isimli bir method daha var. EkranaBas ile Deneme isimli iki method`a biraz dikkat edicek olursak tanımlama esnasında farklılıklarının olduğunu görebiliriz. EkranaBas methodu public ile başlarken Deneme methodu private ile başlıyor. Aradaki fark: PUBLIC: public ile başlıyan methodlar dışarıdan (yani başka bir class`ın içinden) çağırılabilir. PRIVATE: private ile başlıyan methodlar ise sadece bulunduğu class içinde çağırılabilir. Eğer bu iki kavram kafanızı karıştırdıysa çok üzerinde durmayın. Bir sonraki makalede daha ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Şimdi birazda değişkenlerin method lar içinde nasıl kullanıldıklarına ve nasıl sonuçlar verdiklerine bakalım.


class Test string yer="class değişkeni"; 

public static void main() string yer="method değişkeni"; 

Console.WriteLine(yer); 

Test baglan = new Test(); 

baglan.EkranaBas(); public void EkranaBas() Console.WriteLine(yer); }Bu uygulamada yer değişkeni string tipinde olup iki farklı yerde tanımlanarak yine iki farklı yerde içeriği ekrana basılmaktadır. Şimdi; method içinde tanımlanan değişken sadece o method içinde geçerlidir. Yani main methodu içindeki mesajda ekrana Method Değişkeni yazılacaktır. Ancak EkranaBas() method`unda ise ekrana Class Değişkeni mesajı çıkacaktır.Bunun nedeni EkranaBas methodu içinde yer diye bir değişken tanımlı olmadığı için derleyici bu değişkeni gidip class`ın altında arıyacaktır.
  • Etiketler;
Oğuzhan Abalı
Oğuzhan Abalı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu ve 10 yılı aşkın senedir .Net programcısı olarak freelance ve ortak bir çok projede görev aldı. <p>Microsoft'un MCTS-MCPD ve MCT ünvanlarına sahip. <p>Son zamanlarında .Net'in yanısıra artık Python da yazmaya başladı. <p>Kendince müzikle uğraşmayı seviyor. Ve bildiklerini paylaşmaktan hoşlanıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Ayrıntılı, anlaşılabilir çıklamalar. Programlama derslerinde en çok dikkat edilmesi gereken konu da zaten kodların satır satır ıklanması, kodlar aracılığı ile gerçekleşen olayların tarif edilmesidir ki siz bunu en iyi şekilde yapmışsınız Teşekkürler...
mrb ben yeni başladım bu bölümü okumaya sence nasıl geliştirebilirim bu dili.yani nasıl kavraya bilirim

Yukarı Git