Basit Bir Motion Tween Uygulaması

Flash programında herhangi bir yazıyı Create Motion Tween tekniğini kullanarak basit bir çalışma yapalım.

Flash'a yeni başlayanlar için basit bir ders hazırlamak istedim. Bu konuda birkaç soru aldım kısaca anlatalım. Flash programında herhangi bir yazıyı Create Motion Tween tekniğini kullanarak basit bir çalışma yapalım.

İlk önce bir boş Flash sayfası açtım; bunu değerlerini 550x400 aldım ama siz daha da küçük değer de alabilirsinizOrtada yazılı olan Sanalkurs yazısına Motion Tween uygulayalım. İlk önce yukarıda framelerin olduğu karelerde 15.kareye gelerek sağ tıklayıp INSERT KEY FRAME diyerek buraya bir kare eklemiş olduk.

Sonra aşağıdaki şekilde de gözüktüğü gibi karelerin hepsini seçip sağ tıklayıp create motion tween komutunu vermiş oluyoruz verdikten sonra 1 kareden 15 kareye kadar bir ok şeklinin çıktığını görürüz.Evet, yukarda da dikta ettiğimiz gibi Framelerin hepsinin seçili olmasına dikkat etmeliyiz. Seciliyken sağ tıklayıp create motion tween dememiz yeterli olacaktır.

Daha sonrada 1 kareye gelerek yazımızın nerden başlıyacağını ve de Alpha değerini ayarlıyoruzYukarda da görüldüğü gibi karelerin birincisinden başlıyoruz ve de 1 kare seçiliyken yazının üstüne bir kere tıklayıp aşağıdaki Color menüsünden Alpha değerini ayarlıyoruz

İstediğimiz değeri verdikten sonrada sonuncu kareye gelip burada yazıyı en alta sürüklüyoruz ve aynı yukarda yaptıklarımızı bir kere daha yapıyoruz; yani yazıyı en alta atıp Alpha değerini en üstte alıyoruz.CTRL+ENTER tuşlarına bastığımız zaman animasyonumuzun yukardan aşağıya kayarak renklerin soluktan siyaha doğru gittiğini görürüz

İpucu: Eğer yazımızın üstten gelip de en altta durmasını istiyorsak, yani sürekli aşağı yukarı oynamasını istemiyorsak o zaman son kareyi seçerek en altta Actions penceresini açıp aşağıdaki kodları yazmamız yeterli olacaktır. Ama yazıyı secili durumdan çıkarın sadece son karede olduğunuza dikkat edin.Sonra Action panelini kapayarak tekrar Ctrl+Enter yaptığınızda animasyonumuzun yukardan gelip en altta durduğunu görürüz.

İyi çalışmalar…

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

saol
tesekkür ediyorum
tesekkür ediyorum

Yukarı Git