Başarılı bir ambalaj nasıl olmalı?

Kısaca, hiçbir mecrada reklamı ya da tanıtımı yapılmadığı halde tüketici tarafından rahatlıkla algılanabilen, 2-3 sn içinde özellikleri ve türü bakımından fark edilip 3-10 sn içinde satın alınan bir ürünün ambalajı çok iyi demektir.

Kısaca, hiçbir mecrada reklamı ya da tanıtımı yapılmadığı halde tüketici tarafından rahatlıkla algılanabilen, 2-3 sn içinde özellikleri ve türü bakımından fark edilip 3-10 sn içinde satın alınan bir ürünün ambalajı çok iyi demektir. Dolayısıyla, reklâm ve tanıtım olanakları olmayan markaların rekabet anlamında zayıf oldukları düşünülürse, rafta duran görsel kimliklerine daha fazla özen göstermelidirler.

Reyonlarda satışa sunulan benzer ürünlerin arasından fark edilmesi, tercihlerde öncelikli olması, fiziksel yapısı ile iyi bir ambalaj şu mesajları verir: Bu ürün çok lezzetli, sağlıklı olarak korunuyor, güvenilir ve özenli bir firma tarafından üretiliyor, içinde hindistan cevizi var, vb. Alışverişe çıktığınızda raflara alıcı gözle bakarsanız, size birkaç saniye içinde pek çok şey söyleyen çok fazla ambalaj bulabilirsiniz.İyi bir ambalaj; ürünün kalitesini, sağladığı katma değeri ve kimliğini destekleyip artırırken ürünün farklılıklarını da ortaya koyar. Fiziksel görünüşünden dolayı tüketiciler tarafından rahat algılanma, devamında alışkanlıkları teşvik etme, satışta devamlılık işlevlerini yerine getirir. Tüm bu özelliklerin stratejik olarak ayrı ayrı hesaplanması gerekirken, ürünün üzerinde bir bütün olarak durması gerekir. Aksi takdirde satış oranlarında beklenen rakama ulaşılamayabilir.

  • Etiketler;
Ceyhun Akgün
Ceyhun Akgün, özel eğitim kurumlarında Masaüstü Yayıncılık Eğitmenliği yapıyor. Photoshop konusunda çok sayıda seminer ve eğitimlerde ders verdi. Kendisi aynı zamanda tasarımcıların, reklamcıların bir araya gelerek oluşturduğu Greyfurt isimli grubun kurucusudur. Bunların yanısıra ulusal bazda yayınlanan MacLine, Dijital Teknik, PhotoLine, Dijital Arts dergilerinde yazarlık ve editörlük yapmaktadır. <p>Akgün, ayrıca Photoshop, Illustrat DVD Eğitim Setinin de hazırlayıcısıdır. Ambalaj Tasarımı konusunda özel çalışmaları bulunmaktadır. Ceyhun Akgün, Sanalkurs Ailesi içinde bundan böyle yazılarıyla sizlerle olacaktır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git