Autocad İle Çizilmiş Projenin 3d Max Programında Duvar Ve Pencerelerinin Yapımı

Autocad İle Çizilmiş Projenin 3d Max Programında Duvar Ve Pencerelerinin Yapımını anlatacağım.

Autocad İle Çizilmiş Projenin 3d Max Programında Duvar Ve Pencerelerinin Yapımını anlatacağım.

Bu uygulama için öncelikle autocad dosyamızı max sayfamıza import ediyoruz.Daha sonra duvar olacak kısmı line komutunu kullanarak tekrar çiziyorum. Spline uyarısını ok deyip işlemimi bitiriyorum.Bu aşamada iki şekilde duvar oluşturabiliriz. Birinci olarak spline veektrude kullanmak ikinci olarak wall komutunu kullanmak. İki örneği de yapmayı deneyeceğiz. Siz hangisi kolayınıza gidiyorsa onu kullanabilirsiniz.

Birinci yol:

Modify /line/spline seçeneği seçilir ve outline kısmı -10 birim ayarlanır.Modify/Extrude komutu uygulanarak amaunt değeri 280 olarak ayarlanır.İkinci yol:

Create/geometry/AEC extended/wall seçeneği açılır.Wall alt parametrelerinden istenen width ve hight değeri ayarlanır.Keyboard Entry parametresi açılır ve pick spline butonu tıklanır.Ekranda line ile oluşturulan spline çizgiye tıklanır.Şimdi pencere ve kapı boşluklarını oluşturmada sıra Top ekranında box komutunu kullanarak gerekli alanı oluşturmada.Pencerelerin hight değerini 150 yapıyorum ve left ve front ekranlarını kullanarak uygun bir yerleşme sağılıyorum.Kapı için aynı şeyi yapıyorum height: 210Top ekranında kapı ve pencere için oluşturduğum boxların göz kararı widht lenght değerleri ile oynuyorum

Bu işlemden sonra boolean komutu ile pencere ve kapı boşluklarını tek tek çıkartacağımBir tane box şeklini poly objeye çevirelim. Polygon alt parametresinden attrachı kullanarak diğer boxları birbirine ekleyelim.Create/geometry/compound object/boolean işlemini uygulayarak boşlukları oluşturuyoruz.Pencere için fixed kapı için pivot türlerini kullanarak çizim yapıyorum.

Gerekli kaplamaları yapıp tefrişi de yerleştirebilirsiniz.

Üst üste kopyalamak suretiyle birkaç katta çıkabilirsiniz. Burada anlatılmak istenen bir projede bir katın modellemesi bittikten sonra diğer katlar kopyalanarak taşınır.

  • Etiketler;
Beyhan Bayhan
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

pencere oyuntusunu yaptıktan sonra napıcaz peki ?
pencereo yuntusundan sonra geometry seçeneğinin altında listeden windows vedoors seçeneklerinikullanarak boşluklara hazır kapı veya pencere modelleri çizebilirsin. Ya da kendin oluşturabilirsin.
KENDİMİZ NASIL OLUŞTURABİLİRZ PEKİ ?
5*5*150 boyutlarında bir box çizip, bunu yatay ve dikey olarak yerleştirirsen eline bir oencere kasası çıkacaktır. aynı boyutlarda bir de ortadan orta kayıt atarsın ve penceren oluşur. bir adet 150*150 boyutunda plane çizersin ve onuda şeklin tam ortasına yerleştirirsin ve kaplamasınıda şeffaf yaparak cam olarak mkullanablirsin.
hocam bu modellemede odaya kartonpiyer nasıl ekleyebilirim?
hocam bu modellemede odaya kartonpiyer nasıl ekleyebilirim?
http://www.sanalkurs.net/iki-boyutlu-bir-objeyi-uc-boyutlu-hale-getirmek-3947.html örnek olarak bu derse bakabilirsin. sistemde dersim yok ama sweep komutuyla ilgili dersler bulabilrsen çok daha pratik halledebilirsin.
hocam line ya da wall komutuyla duvarları oluştururken close spline uyarısı bitim noktasından çok önce geliyor.böyle oluncada mousenin tekerleğini kullanamıyorum.(zoom yapmak için).I harfiyle pan işlemini yapmak zorunda kalıyorum.dolayısyla işlem uzuyor.çözümünü sizden ricam yazarmısınız.
ankastre12 sorununu çok iyi anlamadım. Ama tahminen noktaları yakalamak için bütün projeyi ekrana sığdırmaya çalışıyorsun. bunun yerine noktana yaklaş lıne ile ilk noktanı seç ve klavyeden ı harfine bas fare imlecini kaydırdığın tarafa doğru, ekranında kaydığını göreceksin. Umarım işine yarar. Kolay gelsin.
hocam teşekkür ederim bu sorunumu hallettim. müsadenizle bişey daha sorcam. pencere ve kapıları oluşturduktan sonra select and link komutuyla bunları görünür yapıyorum.ama sonradan misal group yapıyom.ya da başka bi işlem yapıyorum.pencere ve kapılarım görünürlüğünü kaybediyor.bunun çözümünüde bildirirseniz sevinirim.beni çok uğraştırıyor
siteyi kuranlara çok teşekkür ederim. ama sorduğumuz soruların cevaplarını çok geç alıyoruz.lütfen biraz daha özveri

Yukarı Git