Autocad Dosyalarını 3D Max programında nasıl açabiliriz?

Autocad Dosyalarını 3D Max programında açma...

Autocad Dosyalarını 3D Max programında nasıl açabiliriz?

Aşağıda Auto cad programında çizilmiş bir oda planı görülmektedir. Bu plan ile 3d max programında modelleme yapmak istiyorum. Bu plan boyutlarına bakarak 3d max de sıfırdan çizebiliriz. Ancak bu planı max programın da açmak işimi daha da kolaylaştıracaktır.Öncelikle çizimi masaüstüne kaydediyorum. Farklı kaydet komutu işimize yarayacaktır.Autocad programını kapatıp 3d max programını açıyoruz. File menüsünden import seçeneğine tıklıyoruz..

Açılan pencereden dosya türü olarak AutoCAD Drawing [*.DWG,*.DXF] seçeneğini seçiyoruz. Ve Aç diyerek işlemi gerçekleştiriyoruz.

Aşağıdaki pencerenin açılmış olması gerekiyor.(not: Eğer aşağıdaki pencere yerine bir uyarı yazısı çıkıyorsa bu iki program arasındaki sürüm farkından kaynaklanır. Böyle bir durumda autocad i tekrar açıp oda planını kaydederken dosya türü olarak autocad 2004 olanı seçmek çözüm sağlayacaktır)Açılan pencerede bazı noktaları işaretledim. Bunlardan biraz bahsedelim..

Rescale: tekrar birim ayarı yapmamızı sağlar? eğer seçili alanda yazan birim size uydun değilse rescale ile değiştirebilirsiniz.

Weld: bu seçeneği işaretlersek autocad de line ile çizdiğimiz çizgileri spline?a çevirecek. (polyline) (bu komutu deneyerek aradaki farkı daha net anlayabilirsiniz.)Pencerenin ikinci sekmesi layer kısmıdır. Burada autocad programında oluşturduğumuz layerları görebiliyorsunuz. 3d maxde görünmesini istemediğiniz layerları üzerine tıklayarak iptal edebilirsiniz. Ben ölçü layerını iptal ettim.

Bu işlemden sonra ok e tıklıyoruz ve planımız 3d max de açılmış bulunmakta. top görüntüsünü ekledim?.Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
süpersin arkadaşım saol

Yukarı Git