Asp.Net Veritabanı İşlemleri - 3

Asp.Net Veritabanı İşlemleri -2 devamı...

Bir önceki dersimizde sizlerle veritabanından veri çekmeyi göstermiştik . Bu dersimizde sizlere silme işlemini anlatacağım .

1.Adım :: Bir önceki dersimizde "repeater" kontrol elemanında "Sil" diye bir yazı vardı . Şimdi onu silip yerine "ImageButton" ekliyoruz . Bunu yapmak için aşağıdaki resimleri inceleyiniz .Eklediğimiz "ImageButton" 'un özelliklerinden aşağıdaki ayarları yapıyoruz;


ImageUrl="~/delete.png"
      CommandArgument='<%# Eval("ID") %>' 
      OnCommand='sil'Yukarıdaki işlemleri aşağıda vereceğim kod ile direkt olarak yapabilirsiniz .


<asp:ImageButton ID="ImageButton1" runat="server"  ImageUrl="~/delete.png" CommandArgument='<%# Eval("ID") %>' OnCommand='sil'/>2.Adım ::Şimdi "Imagebutton" 'un "OnCommand" özelliği için yazdığımız "Sil" fonksiyonunu yazıyoruz . Bunun için aşağıdaki kodları inceleyiniz .


public void sil(object senderi, CommandEventArgs arguman)
        {
            Int32 ID;
            ID = Convert.ToInt32(arguman.CommandArgument.ToString());
            baglanti.Open();
            OleDbCommand veriSil = new OleDbCommand("Delete From SKTablo Where ID=" + ID + "", baglanti);
            veriSil.ExecuteNonQuery();
            baglanti.Close();
            veriListele();
        }3.Adım :: Buraya kadar yapmış olduğumuz işlemlerden sonra son olarak "Asp.Net" "Web.config" dosyasında bulunan şu satırı ,


<pages>bu satır ile değiştiriyoruz ,


<pages enableEventValidation="false" >
Fuat ŞENGÜL , 4.bölümde görüşmek üzere , Kolay Gelsin ...
  • Etiketler;
Fuat ŞENGÜL
Fuat ŞENGÜL Samsun Havza ilçesinde 23.05.1990 da doğdu. Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git