ASP.NET Literal Kullanımı

ASP.NET dilinde Literal aracının kullanımını öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde Literal kullanımını öğreniceğiz.Literal nedir ? Literal içine html kodları gönderebilceğimiz bir araçtır.Değişken gibi düşünebiliriz fakat içine html kodları koyarak sayfada gözükmesini sağlayabiliriz.Hemen bir web projesi oluşturuyoruz ve sayfamızın içine Toolbox'dan bir adet Literal ekliyoruz.Size yardımcı olması açısından sayfa tasarımımı resimde veriyorum.

Sayfamızın TasarımıLiteralimizi sayfamıza ekledikten sonra html kodları atarak içini dolduralım.Sayfamızın load olayına geliyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.Burda Literal1'in Text özelliğine html kodlarınıda karıştırarak kalın ve eğik bir biçimde Hoşgeldiniz yazmasını istedik bakalım yapmış mı ?

SonuçGördüğünüz üzere içine html kodu ekleyerek literal kullandım.Literal ile html kodlarınızı saklayabilir, yazılımınızın koşullarına göre biçimlendirebilir sayfada gösterebilirsiniz.

Saygılarımla,
Murat DİNÇ

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Teşekkürler çok güzel paylaşım fakat yazıcağımız kodların içinde tırnak işareti kullanıcak olursak tırnak işaretinin önüne "" koymak zorundayız.. örneğin; Literal1.Text="<a href=[b][/b]"Default.aspx[b][/b]"><b>Sayfayı Yenile </b> </a>";

Yukarı Git