ASP.NET ile Query String İşlemleri - Adres çubuğundan veri alma

ASP.NET dilinde Query String yani adres çubuğundan veri almayı öğreniceğiz.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde ASP.NET dilinde Query String mantığını inceliyeceğiz.Bir asp.net projesi açıyoruz ve hemen Default.aspx sayfamıza geliyoruz.Bir link ekliyoruz ve link'in yolu Default.aspx?Sayfa=Deneme olucak.Size yardımcı olması açısından kendi sayfa tasarımımı veriyorum.

Sayfamın Tasarımıyani sadece eklediğim şey aşağıdaki kod oldu


<a href="Default.aspx?Sayfa=Deneme">Deneme Sayfasına Git</a>Çok ufak bir linklendirmeden sonra Query String nedir biraz bundan bahsetmek istiyorum.Query String adres çubuğundan veri almak diyebiliriz.Bazı sitelerde görürsünüz Haber.aspx?KatID=1&HaberID=1560 vb. gibi linkler.Bunlar Query String mantığıdır.Yani adres çubuğundan bilgi almak.Şimdi bizim yapıcağımız şeyde ufak bir sayfalama yapmak olucak Query String mantığı ile.Şimdi kod alanımıza geliyoruz ve load olayında kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.Şimdi kodlarımızı açıklayalım.

if (Request.QueryString["Sayfa"] == "Deneme") : Bu kod parçacığımızda Query String olucak gelen linkin deneme olup olmadığını sorgulamak istiyoruz.Eğer gelen istek üzerine yani Request olayı QueryString["Sayfa"] Sayfa Query String'inde olan değer eşitse Deneme'ye aşağıdaki olayı yap.
Response.Write("Deneme Sayfasına Hoşgeldiniz"); : Bu kod parçacığı ise ekrana Deneme Sayfasına Hoşgeldiniz yazısını yazıcaktır.

Şimdi Default.aspx sayfamızı açıyoruz ve linkimize tıklıyoruz ve Gördüğünüz üzere yazımız sayfaya geldi.Query String'lerinizde ID saklayabilir bu ID'leri diğer sayfalarda kullanabilirsiniz.

Saygılarımla,
Murat DİNÇ
  • Etiketler;
Murat Dinç
Profesyonel olarak 8 yıldır Yazılım sektöründeyim. Microsoft ürünleri üzerinde çalışmaktayım ve ilgili sertifikasyonlara sahibim. Tekzen, Doğan TV Holding gibi ülkenin büyük şirketlerinde farklı zamanlarda Yazılım Uzmanı olarak görev aldım. Son olarak aktif olarak özel bir yazılım şirketinde Yazılım Geliştirme Takım Lideri olarak görev almaktayım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Gerçekten çok açıklayıcı bir ders.Tebrikler...

Yukarı Git