ASP.NET ile Geçerli Email Kontrolü Yapmak

Bu derste ASP.NET dilinde geçerli e-Mail adresi kontrolü yapmak nasıl olur, onu öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

ASP.NET dilinde formdan girilen değerin e-Mail adresi olup olmadığını kontrol etmeyi öğreniceğiz. İlk önce bir Asp.net projesi oluşturuyoruz (.NET Framework 3.5 versiyonunda). Default.aspx sayfamızın tasarımı aşağıdaki gibi olacaktır.

Formumun tasarımıİhtiyacımız olan şeyler

[*] 1 TextBox
[*] 1 Buton

Şimdi textBox'a girilen değerin geçerli bir e-Mail adresi olup olmadığını kontrol ediceğiz. Bunun için ihtiyacımız olan şey toolbox'da Validation sekmesinde RegularExpressionValidator aracıdır. Bu aracı sayfamıza ekliyoruz. Nasıl mı?Sürükle bırak yöntemi ile bu kontrolü sayfamıza bıraktık. Şimdi bu kontrolün üzerinde sağ tuş Properties yaparak özelliklerimizi yaratacağız.Özelliklerimiz içinde bizim değiştirmemiz gereken alanlardan biri ErrorMessage alanıdır. Bu alan eğer ki bu kontrol yapıldığında hata olursa, "hangi mesajı vereyim?" anlamına gelir. Ben burada e-Mail adresi kontrol edeceğim için, "Geçerli bir e-Mail adresi giriniz" yazısını yazdım.

Değiştirmemiz gereken diğer alan ise ControlToValidate alanıdır. Bu alan ise nereyi kontrol edeceğini sorar bize. Biz de bunu textBox1 alanını kontrol etmesini söleyeceğiz.Değiştirmemiz gereken son alan ise ValidationExpression alanıdır. Bu alanda ise bize hangi biçimde kontrol ediceğini sorar. Yani e-mail adresimi telefon adresimi vb. özelliklerimi. Bizim ihtiyacımız olan şey e-Mail kontrolü olacağı için alandaki (...) butonuna tıklıyoruz ve penceremizden e-Mail kontrolünü seçiyoruz.Evet son düzeltmemizide yaptık.Artık projemizi çalıştırıp kontrol edebiliriz.Şimdi geçerli e-Mail girilerse sayfa postback olucaktır ama girilmezse yazdığımız hata mesajı ekrana gelicektir.

Geçerli e-Mail adresi girilirse sayfada hiç bir olay olmayacaktır. Çünkü biz bir işlem yapmadığımız için.

Fakat geçersiz e-Mail girilirse nasıl olucaktır?

Geçersiz e-Mail girilirseBöylece e-Mail kontrollerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Saygılarımla,
Murat DİNÇ

  • Etiketler;
Murat Dinç
Profesyonel olarak 8 yıldır Yazılım sektöründeyim. Microsoft ürünleri üzerinde çalışmaktayım ve ilgili sertifikasyonlara sahibim. Tekzen, Doğan TV Holding gibi ülkenin büyük şirketlerinde farklı zamanlarda Yazılım Uzmanı olarak görev aldım. Son olarak aktif olarak özel bir yazılım şirketinde Yazılım Geliştirme Takım Lideri olarak görev almaktayım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git