ASP.net 'e Giriş

.NET platfomunun vazgeçilmez dili ASP.NET'i öğrenerek hızlı ve dinamik web sayfaları geliştirmek isteyen kişiler için referans niteliğinde bir döküman.

İlk Konumuz Web kavramları ve ASP.NET'E Giriş;

- Microsoft'un .NET Çatısı;
Microsoft'un interneti göz önüne alarak hazırladığı bir platformdur. .NET yeni teknolojilerden oluşan bir çalışma ortamıdır. .NET platformunu iki başlık altında inceleyebiliriz.

1. .NET Framework
2. .NET Dilleri
NET Framework;

Microsoft .NET Framework teknolojisi Web servislerinin ve Web uygulamalarının geliştirilmesi ve çalıştırılması için kullanılan açık internet protokolleri ve standartları, üzerine kurulmuş, çok geniş olanaklar sunan bir platformdur. .NET Framework ASP.NET geliştirme ortamı için gerekli olan bir teknolojidir. ASP.NET destekleyen temel hizmetleri de sunmaktadır. .NET Framework platformu iki bölümde inceleyebiliriz.

Bunlar Sevgili Acemiler. Biz üyeleri;

1. CLR ( Common Language RunTime)
2. .NET Sınıf Kütüphanesi

Acemiler için bir NOT: .NET Framework CLR ve .NET sınıf Kütüphanesini Kapsar. Yani içindedir. Ayrı bir platform değildir.

CLR Ortak Dil Çalışması;

CLR ( Common Language RunTime) .NET Framework’ün en önemli bileşenidir. Bütün .Net dilleri birlikte çalışan bir ortamdır. CLR .NET Framework uygulamaları için bir çalışma motorudur. CLR, .NET Framework içinde .NET dilleri ile yazılmış program kodlarını yönetir ve bu kodların çalıştırılmasını sağlar. CLR, nesnelerin etkin süresini yönetimini ve güvenliğini sağlar. Nesnelerin belleğe aktararak çalıştırır.
Program yazıldıktan sonra her derleyici yazmış oldukları kodları. IL (Intermediate Language) ya da MSIL diye adlandırılan bir dilde derlenmesini sağlarlar. .NET dillerinin başlıcaları olan C# ve VB.NET programları da IL dili ile derlenir.

Yine Acemiler için Not: VB.NET Program Kodları VB.NET Compiler (derleyici) ye gönderilir, C# Program Kodları C# Compiler'e. Hepsi IL yani (Intermediate Language) oradan da CLR (Common Language Runtime) yani Genel Dil Çalışma Zamanı'na gönderilir. Minik bir şema yaparsak.

Acemiler.Biz üyesi > VB.NET > VB.NET Compiler > IL > CLR = Program.

CLR, ihtiyaç duyulan sınıfları ve metadata bilgilerini saklar. CLR sayesinde .NET platformunda yer alan bileşenler istenildiği kadar güncellenebilir ve bir bileşenle ilgili birden fazla sürüm yüklenebilir. CLR bir çok dil üzerinde hata ayıklaması gerçekleştirerek hata oluşmasını en aza indirger.

IL koduna derleme işleminin yapılması için JIT( Just in Time) derleyiciler kullanılır. Ayrietten Sevgili Acemiler.Biz üyeleri sadece bilginiz olsun diye ve JIT hakkında fikrini olsun diye söylüyorum. JIT işletmelerde de kullanılır. Tam Zamanında ve Yerinde üretim demektir.

Bütün .Net kodları IL'e dönüştürülmektedir. CLR aynı zamanda nesneye yönelik bir çok kavramı destekleği gibi nesnelere ait özellik, sınıf özellikleri ve olayları da destekler.


.NET Sınıf Kütüphanesi;

.Net sınıf kütüphanesi, bir çok dil ve farklı platformlar arasında desteklenmektedir. Çok iyi organize edilmiş bir sınıf kütüphanesidir. Bu sınıf kütüphane hazırlanan Web uygulamalarına hemen eklenebilen pek çok fonksiyondan oluşmaktadır.

.NET sınıf kütüphanesi uygulama geliştiricileri desteklemek için yapılmıştır.Geliştiriciler kendi uygulamalarını geliştirmek için basit ve çok işlevli sınıflar yer almaktadır. Bu sınıflarda verilere erişim sağlayan, ortak veri tiplerini destekleyen ve ağ işlemlerini kapsayan pek çok çözüm bulunmaktadır. .NET sınıf kütüphanesine teknolojilerin başlıcaları;

- ADO.NET | Veri Erişimi yani sevgili acemiler bir den fazla farklı veri tabanlarından verileri çekerek bir yerde kullanmak için iler seviye bir dildir.
- Web Formları | Belki böyle yazınca acaba ne diyorsunuz ama şöyle yazsam. ASPX evet bir çok sitede gördüğünüz default.aspx sayfaları web formlarıdır.
- XML | Sanırım bunu açıklamaya gerek yok. Herkes biliyor.
- Dosya I / O

.NET DİLLERİ;

..NET teknolojisinde genellikle VB.NET , C# dilleri kullanılmaktadır. VB.NET ve C# dilleri birbirinden oldukça benzemektedirler. Bütün .NET dilleri değişkenler ve veri tipleri aynıdır. (Boleon , String gibi)

VB.NET ve C# dilleri genel dil çalışma zamanı (CLR) tarafından yönetilmektedir. .NET çatısı altında bu iki dil dışında çok kullanılmasa da aşağıda ki vereceğim listede ki diler de kolayca kullanılmaktadır. Bu tam liste değil sevgili acemiler üyeleri bir kısmını yazıyorum;

- COBOL
- APL
- PASCAL
- EIFFEL
- PERL
- PYTHON
- ML
- SCHEME
- SMALTALK
- Bir de ACEMİCE :) ("Şaka tabi yok böyle bir dil")

Zaten geliştirme araçları ile ilgili bilgiyi ilkyazımda verdim. Ama proje geliştirecekler için bir kez daha tekrar ediyorum. Visual Studio.NET Projelerin Güvenliği, Hata Ayıklaması ve Tasarımda güçlü XML desteğinin olması oldukça yararlı bir editör haline getiriyor.

Derslerin devamı SanalKurs.NET Ve QRESELTech.Com Adreslerinden Takip Edebilirsiniz...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
ASP.net derslerinin devamını bekliyoruz.
• 13 yıl önce
ya cok sagolun baştan sona kadar takip edebilecegim bi konu inşallah devamı gelir
• 13 yıl önce
Daha fazla ders bulurum ümidindeydim. Tek ders bence çok az. Daha fazla ders eklenirse daha çok yararlanabiliriz.
• 13 yıl önce
gerçekten bu konuda güzel bir çalışma emeğiniz için tşkr. sayenizde kendimizi geliştirmek ne güzel sağ olun var olun elinize ve zihninıze sağlık
• 13 yıl önce
Devamını bekliyoruzz...inşallah...
• 12 yıl önce
bu tür bilgilerin bizlere yayınlayanmasında emeği geçenlere teşekkürlerimi bildirir ve devamının gelmesini dilerim :)
• 12 yıl önce
Cok Guzel Ben merak ediordum Asp ve Asp .net arasinda ki fark. sindi gore bilecem.
• 12 yıl önce
bu dersleri videolu bir şekilde sunarsanız dahada hoş olacağına eminim
• 12 yıl önce
dersle ilgili değil ama ne o her cümlede sevgili acemiler
• 12 yıl önce
Merabalar...Daha yeni üye oldum ve burdan çok şey öğrenebileceğimi gördüm.Ellerinize sağlık... Devamını gelmesini dilemek temennisiyle....
• 12 yıl önce
dünyada ki en güzel şey ben ce paylaşmak teşekkürler
• 12 yıl önce
yahya > Orada ki Acemiler kelimesi öğrenen kişilere denmiş bir şey değil daha önce Acemiler.com ve Gurubunun yöneticisiydim. O zaman bu yazıyı yazmıştım ondan kalmış yoksa kişilere denmiş bir söz değil acemiler diye. Yanlış anlışmadan dolayı özür dilerim. İyi çalışmalar
• 12 yıl önce
cok tesekkurler devamini bekliyoruz =)
• 12 yıl önce
Teşekkürler Devamını bekliyoruz derslerin
• 12 yıl önce
Gayet güzel olmuş.Saolun!:D
• 12 yıl önce
ASP.Net derslerinin devamı gelirse çok iyi olur ..ellerinize saglık teşekkürler
• 12 yıl önce
ders güseldi teşekkürler ayrıca acemiler lafına bende takılmıştım ama yapılan yorumkarda acıklama yaptıgınız için teşekkür ederim kolay gelsin
• 12 yıl önce
teşekkürler güzel bilgiler yalnız benim asp.net te iletişim sayfası hazırlamam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? help:-dusun:
• 12 yıl önce
BN OKULDA GÖRÜRÜYORUM AMA TEKRAR ETMK AÇISINDAN NETTEN TAKİP EDİYORUMM DEVAMI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM ÖZELLİKLE DÜÖNGÜLER KONUSU
• 12 yıl önce
saolun güzel paylasım yapıyorsunuz emeginiz icin tesekkürler
• 11 yıl önce
kodlu örneklere geçerseniz süper olur bunlar hikayeeee:kirp:
• 11 yıl önce
C#.NET derslerini hazırlamaya başladığımdan asp.net kısmı biraz aksadı. Çünkü VB'e pek sıcak bakmıyorum. Bunun yerine ASP.NET'i C# ile geliştirmek daha mantıklı geliyor bana... Yakında geniş bir asp.net dersi daha ekleyeceğim..
• 9 yıl önce
asp yi çok iyi biliyorum. asp mysql kullanıyorum. asp.net teknolojisi ile tanışmayı çok istiyorum. ve derslerinizi takip etmeye başladım. bizleri bilgilendirdiğiniz için çok tşk ederim.

Yukarı Git