ASP.net'e Giriş - 2.Bölüm

Artık bazı temelleri oturttuğumuza göre ASP.NET'in vazgeçilmez dünyasına girmeye hazırız. ASP.NET'te kodlama yapabilmek ve başarılı olabilmek için Algoritma bilginizin olması gerek ve biraz da Visual Basic. Daha önce ASP'de kodlama yaptıysanız buradan devam edebilirsiniz.

Ders'e başlamadan önce belirtmek isterim forum'dan bana aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Fakat Google'da , Live Search'de veya YAHOO! Search'de arandığında birinci sırada çıkan sorular olursa cevaplamayabilirim. Kimse alınmasın ama bizimkiler biraz tembeller. Herşey ellerinin altına gelsin istiyorlar. Sitemimide yaptıktan sonra derse başlayabiliriz :)

Baştan belirteyim hemen ASP.NET, .NET platformunda çalışan sunucu taraflı bir Teknolojidir. ASP.NET istemcilerden yani aspx uzantılı sayfaları gezen ziyaretçilerden gelen isteklere dinamik olarak cevap vermektedir. Dinamik olarak cevap vermek ne? diye sorarsanız. Her ziyaretçiye kendi, seçimlerinin sonucunda bir sayfa gösterilmesi gibi.

ASP.NET daha öncede anlattığım gibi tamamen nesneye yönelik .NET dillerini kullanmaktadır. Örneğin; VBScript , C# gibi. ASP.NET kodları aspx uzantısı ile kaydedilmektedir. ASP.NET uygulamaları birden fazla sayfadan meydana gelmektedir. ASP.NET ile yaptığımız web sayfaları bellekteki ayrı kaynakları kullanırlar. Bu yüzden bir web sayfasının uygulaması, başka bir web sayfası uygulamasından bağımsızdır.

ASP.NET'in kullanılabilmesi için en yaygını ve en çok kullanılan Microsoft harikası İnternet İnformation Server yani IIS veya PWS gibi farklı bir web server kurmanız gerekmektedir. IIS adını daha çok duyacaksınız şimdiden aklınızın bir köşesine koysanız iyi edersiniz. Şu an IIS’ ın son versiyonu IIS 6.0'dır.

Kısaca IIS, Web Tarayıcısı (İstemci) , ASP.NET arasında ki ilişkiyi açıklayacak olursak.

Web Tarayıcısı yani istemci IIS'a istek de bulunur. IIS sayfanın uzantısı aspx ise bu istediği ASP.NET'e iletir. ASP.NET kodları yorumlar ve IIS'e iade eder. IIS'de ASP.NET'ten gelen kodları web tarayıcısına salt HTML kodları olarak geri çevirir. Buradan neyi anladık? ASP.NET kodlarının sayfanın kaynağında gözükmediğini.

ASP.NET'in Özelliklerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz;
- Dinamik Web Uygulamaları Geliştirilmektedir.
- .NET Framework platformunun çok önemli bir bölümüdür.
- Web uygulamaları çok kısa bir zamanda geliştirilebilmektedir.
- Uygulama geliştirmekte birçok dil kullanılabilmektedir.
- Uygulama geliştirmede içerik ve kod bir birinden farklı dosyalarda yer alabilir.
- Yazılan kodlar hemen derlenebilmektedir.
- Nesneye yönelik programlama yapılabilmektedir.

Bir daha ki dersimizde ASP.NET'in görevlerini yazacağım.

Hepinize başarılar diliyorum.

  • Etiketler;
Hakan Ayaz Damar
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

"Bir daha ki dersimizde ASP.NET'in görevlerini yazacağım." dört gözle bekliyoruz.. :hayret:
tşk bende bu dersi görüyorum çok işime yaradı
teşekkürler faydalı bir bilgi
hocam elinize saglık kodlar la alakalı bilgiler de bizleri yönlendirirseniz sevinizir :)
Selamlar ; Yazıların cogunu okuyorum..fakar bana gore bır duzensizlik oldugunu goruyorum..Asp.net ornegın..Belli baslı konuları var, Bunları bı baslık altında toplasanız ve ASP.NET' tıkladıgımız zaman o konular karsımıza gelsın ve Konular ıcınde Acıklama olsun..Bende Daha ıyı olur...Yazarlarımız aklına gelen konuları acıklamıslar..Bence komutlar uzerınde daha fazla durulsa daha ıyı olur..Saygılar.
emeğine sağlık.
emeğine sağlık :) ben daha henüz 14 yaşındayım ama 2 yıl önce programlama çalışmaya başladım, istediğim alan oyun programlama ki, bu aralar hep C# ve XNA ile 2d oyunlar programlıyorum, fakat bir gece uyurken artık yukarıdan herlade :D bir ilham geldi ve çok süper bir websitesi fikri geldi aklıma, C# da bildiğim için ASP.NET i kullanmak uygun olur diye düşündüm ama wem programlamaya biraz yabancıyım, aslında bir iki şey biliyorum ama cidden yabancıyım, ve bana biraz yardımcı olursanız sevinirim, benim bildiğim tasarımı photoshopta yapıp, dremweaver da kesme işlemleri ile felan linkleri verip sonra projeye atabiliyoruz, ama yardımcı olursanız sevinirim ^^ benimle iletişime geçmek isterseniz eğer buraya yazın :) ben size ulaşırım ^^

Yukarı Git