Asp.Net 4.0 Validate Request

Üzerinde çalıştığımız projelerde veritabanına html ya da farklı bir formatta veri girilecekse (video sitelerinden alınan embed kodu da olabilir ki kesinlikle oluyor) .Net'in validateRequest özelliği tetiklenerek tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyor ve işleminizi gerçekleştirmiyor.

Üzerinde çalıştığımız projelerde veritabanına html yada farklı bir formatta veri girilecekse (video sitelerinden alınan embed kodu da olabilir ki kesinlikle oluyor) .Net'in validateRequest özelliği tetiklenerek tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyor ve işleminizi gerçekleştirmiyor.

Eğer 2.0 ile çalışıyorsanız sorunu sayfa bazında halletmek için sayfanın page direktifinde


ValidateRequest="false"

parametresini girerek çözüm üretebiliriz.


<%@ Page Title="" Language="C#" ValidateRequest="false" MasterPageFile="~xyz.master" AutoEventWireup="true" CodeFile="abc.aspx.cs" Inherits="abc" %>


eğer proje bazında halletmek istersek web.config system.web boğumu içerisinde set ederek ayarlayabiliriz


<pages validateRequest="false"></pages>Eğer Framework 4.0'da çalışıyorsak bunlar yetmiyor çünkü bu özellik devre dışı kalıyor. Bu nedenle bu özelliğin 2.0 gibi davranması gerekiyor. Bunu web.config"de yine system.web boğumu altında aşağıdaki gibi set ederek istediğimiz sonucu elde edebiliriz.


<httpRuntime requestValidationMode="2.0"/>

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git