AS 3.0 ile Yerçekimi Animasyonu

ActionScript 3.0 ile yerçekimi animasyonu yapımını görelim.

ActionScript 3.0 ile yerçekimi animasyonu yapımını görelim.

Yerçekimini animasyonumuzda nasıl oluşturabiliriz? Bunu yapabilmek için öncelikle nesnenin hareketi için hız ve ivme gibi değerlere ihtiyacımız olacak. Hız değerimiz sabit iken, ivme değeri ile topun hareketini yavaşlatacağız. Bu değerleri belirledikten sonra bir de nesnenin çarpıp geri döneceği bir noktaya yani taban noktasına ihtiyacımız olacak. Vermiş olduğumuz ivme değeri sayesinde nesne taban noktasına çarptıktan sonra hareketini tersine çevirerek yukarı doğru çıkacaktır.
//hiz isimli bir değişken tanımlıyoruz

var hiz:Number = 10;

//ivme isimli bir değişken tanımlıyoruz

var ivme:Number = 4;

//nesnenin zıplamasını istediğimiz noktayı belirliyoruz

var taban:Number = 355;

//hiz değerini tersne çevirmek için bir değişken tanımlıyoruz

var hizlanma:Number = -1;//sahneye olay dinleyicvi ekliyoruz, 

//Enter Frame olayı ile fonksiyonun sürekli tetiklenmesini sağlıyoruz

addEventListener(Event.ENTER_FRAME, topHareketi);

function topHareketi(e:Event) {

        //hiz değerimizi ivme değerimiz kadar arttırarak

        //nesnenin hareket etmesini sağlıyoruz

    hiz += ivme;

        //nesnemizin y konumunu hiz değişkeninin değeri kadar arttırıyoruz

    top_mc.y += hiz;

    trace(hiz)

        // eğer nesnenin y konumu belirlediğimiz taban ölçüsüne gelirse

       //hiz değişkeninin değerini tersine çeviriyoruz.

    if (top_mc.y + top_mc.height >= taban) {

        top_mc.y = taban - top_mc.height;

        hiz *= hizlanma;

        //trace(hiz)

        if(hiz>=-0){

                       //hiz değişkeninin değeri 0'a eşit ya da küçükse sahneye 

                       //olay dinleyiciyi kaldırıyoruz.

            removeEventListener(Event.ENTER_FRAME, topHareketi);

            }

    }

}

  • Etiketler;
Erol Demirer
1978 yılının en sıcak zamanlarından sayılabilecek Ağustos ayının 23. günü saat 16.30 sıralarında dünyaya gelmiş, yaptığı son dakika atağı ile Aslan burcuna yetişmiştir. <p>İlk ve Ortaokul öğrenimini İzmit’te tamamlamıştır. Lise yıllarına İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde başlamış olsa da bir süre sonra eğitim hayatına Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi’nde devam etmiştir. Mesleğe olan ilgisi ortaokul yıllarında başlamış olup, o dönemde yaz tatillerinde küçük bir matbaada çalışarak hem meslek, hem de iş hayatına başlamıştır. <p>Çocukluk ve gençlik yılları İzmit’te geçmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde çok sık gidip geldiği İstanbul’a yerleşmesi ise askerden sonra 2002 yılı başlarıdır. İstanbul’a yerleştikten sonra bir çok reklam ajansı ve kurumsal firmada Grafik Tasarımcı olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Freelance olarakta çeşitli firmalarda çalışmıştır. Bu firmalardan bazıları Üçel Reklam Ajansı, Yüce Yayıncılık, Strateji Parkı, MacroMicro, Koleksiyon Mobilya sayılabilir. Çalışma hayatında bir çok başarılı projeye imza atmıştır. <p>Alanında uzman olduğu konulardaki bilgilerini insanlarla paylaşma isteği sayesinde atıldığı eğitmenlik macerasının başlangıcı ise 2005 yılına dayanmaktadır. Bu dönemde yolları Bilimer Bilişim Akademisi ile kesişmiş ve eğitmenlik hayatına başlamıştır. Bilimer’den sonra Akademi İstanbul’da da Eğitim Görevlisi olarak çalışmıştır. <p>Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe Acrobat Professional, Adobe Flash, Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks, QuarkXPress vb. programlar ile birlikte ActionScript 3.0 ve CSS üzerine de bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir. <p>2008 yılının sonunda Medyasoft’un açmış olduğu Adobe Publishing Expert sınavına katılmış ve sınavı başarı ile bitirerek Adobe Yayıncılık Uzmanı (APE) sertifikasını almaya hak kazanmıştır. <p>2009 yılı ile birlikte Medyasoft ile anlaşmaya varmış ve Medyasoft’un Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütmüş olduğu bir projede Eğitim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli ilerinde öğretmenlerimize Adobe Web Premium CS3 ve CS4 paketlerinin eğitimleri verilmektedir. <p>Eğitimlerin yanısıra ajans ya da firmalardan gelecek olan tekliflere (Freelance ya da tam zamanlı) açıktır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hocam videolu anlatabilirsmisiniz flash ta yeniyimde ha bu arada c3 kullanıyorum bi sakıncası varı acaba bunu yapabilirmiyim teşekkür ederim

Yukarı Git