AS 3.0 ile Sınırlı Sürükle Bırak Olayı

ActionScript 3.0 ile sınırlı bir alanda sürükle bırak olayının gerçekleştirilmesini görelim.

ActionScript 3.0 ile sınırlı bir alanda sürükle bırak olayının gerçekleştirilmesini görelim.

ActionScript ile nesneler sürüklerken, sadece istediğimiz alanda hareket etmelerini sağlama ihtiyacı duyabiliriz. Bunu gerçekleştirebilmek için sahne üzerine çizim apisini kullanarak görünmeyen bir alan çizeriz ve nesneye startDrag komutunu verdiğimizde bu alanı belirterek sadece bu alan içerisinde hareket etmesini sağlayabiliriz.

Animasyonu gerçekleştirmek için sahne üzerine bir daire çizelim ve Instance Name kısmına daire_mc yazalım. Sonra da Actions panelini açarak aşağıdaki kodları yazmaya başlayalım.


/*sayısal bir değişken oluşturuyoruz

ve değer olarak sahne genişliğinin yarısını atıyoruz.*/

var a:Number = stage.stageWidth-daire.width;

/*sayısal bir değişken oluşturuyoruz

ve nesne genişliğinin yarısını değer olarak atıyoruz*/

var b:Number = daire.width/2;

/*dikdortgen isimli bir değişken oluşturuyoruz, parantez içerisindeki

değerler sırasıyla x ve y korrdinatları ile genişlik ve yüksekliktir.

x değeri olarak b değişkenini genişlik değeri olaraksa a değişkenini atıyoruz*/

var dikdortgen:Rectangle=new Rectangle (b,200,a,0);daire.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_DOWN, surukle);

function surukle(e:MouseEvent) {

    /*parantez içerisine true değerini girerek sürükleme işleminin

    oluşturduğumuz dikdörtgen içerisinde gerçekleşmesini sağlıyoruz.

    virgülden sonra da değişkenimizin ismini giriyoruz*/

    daire.startDrag(true,dikdortgen);

}stage.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_UP, birak);

function birak(e:MouseEvent) {

    daire.stopDrag();

}

  • Etiketler;
Erol Demirer
1978 yılının en sıcak zamanlarından sayılabilecek Ağustos ayının 23. günü saat 16.30 sıralarında dünyaya gelmiş, yaptığı son dakika atağı ile Aslan burcuna yetişmiştir. <p>İlk ve Ortaokul öğrenimini İzmit’te tamamlamıştır. Lise yıllarına İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde başlamış olsa da bir süre sonra eğitim hayatına Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi’nde devam etmiştir. Mesleğe olan ilgisi ortaokul yıllarında başlamış olup, o dönemde yaz tatillerinde küçük bir matbaada çalışarak hem meslek, hem de iş hayatına başlamıştır. <p>Çocukluk ve gençlik yılları İzmit’te geçmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde çok sık gidip geldiği İstanbul’a yerleşmesi ise askerden sonra 2002 yılı başlarıdır. İstanbul’a yerleştikten sonra bir çok reklam ajansı ve kurumsal firmada Grafik Tasarımcı olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Freelance olarakta çeşitli firmalarda çalışmıştır. Bu firmalardan bazıları Üçel Reklam Ajansı, Yüce Yayıncılık, Strateji Parkı, MacroMicro, Koleksiyon Mobilya sayılabilir. Çalışma hayatında bir çok başarılı projeye imza atmıştır. <p>Alanında uzman olduğu konulardaki bilgilerini insanlarla paylaşma isteği sayesinde atıldığı eğitmenlik macerasının başlangıcı ise 2005 yılına dayanmaktadır. Bu dönemde yolları Bilimer Bilişim Akademisi ile kesişmiş ve eğitmenlik hayatına başlamıştır. Bilimer’den sonra Akademi İstanbul’da da Eğitim Görevlisi olarak çalışmıştır. <p>Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe Acrobat Professional, Adobe Flash, Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks, QuarkXPress vb. programlar ile birlikte ActionScript 3.0 ve CSS üzerine de bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir. <p>2008 yılının sonunda Medyasoft’un açmış olduğu Adobe Publishing Expert sınavına katılmış ve sınavı başarı ile bitirerek Adobe Yayıncılık Uzmanı (APE) sertifikasını almaya hak kazanmıştır. <p>2009 yılı ile birlikte Medyasoft ile anlaşmaya varmış ve Medyasoft’un Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütmüş olduğu bir projede Eğitim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli ilerinde öğretmenlerimize Adobe Web Premium CS3 ve CS4 paketlerinin eğitimleri verilmektedir. <p>Eğitimlerin yanısıra ajans ya da firmalardan gelecek olan tekliflere (Freelance ya da tam zamanlı) açıktır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekkürler :)
Paylaşım için teşekkürler...emeğinize sağlık.
Merhaba çok önemli ve acil bir sorum olacak.Ben "şekil" adında bi movieclip ve sarı ,kırmızı, mavi ,yeşil adlarında da movieclip oluşturdum.Şimdi yapmak istediğim işlem: sarı,kırmızı,mavi,yeşil renklerini oluşturup "şekil" movieclibine bu renkleri rastgele atamasını istiyorum. Kısaca; Sarı Kırmızı Yeşil Mavi kutucukların olduğu kareler olucak "şekil" i tutup sürüklediğimde şekilin rengi mavi ise mavi kutuya konulduğunda eski yerine gidicek bu sefer "tanımladığımız Sarı Kırmızı Mavi,Yeşil" renkleri arasından birini rastgele alıcak

Yukarı Git