Artık Hepimiz Facebook Fotoğraf Arşivindeyiz

Artık Facebook amele kaynıyor deniliyor. Ne yazık ki halen birçoğumuz o yoldan geldik, ama geçemedik. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti'nin yarısı Facebook'a üye ve bağımlıları gününün büyük bir kısmını orada geçiriyor.

Artık Facebook amele kaynıyor deniliyor. Ne yazık ki halen birçoğumuz o yoldan geldik, ama geçemedik. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti'nin yarısı Facebook'a üye ve bağımlıları gününün büyük bir kısmını orada geçiriyor. Hatta gününün yarısını geçirenlere gözlerimle şahit oldum.

Bilgisayar ilk açıldığında girilen bu site milyon $'ları götürmekle kalmadı, şimdi de insanların özel hayatına el attı. Bir kaç yıl öncesine kadar sadece birer rivayet niteliği taşıyan bu sözler şimdi gerçek. Facebook ailemizin içinde, soframızın muhabbet konusu. 5 yaşındaki çocuğun bile neşe kaynağı olan Facebook artık bunlarla kalmadı, Nüfus Müdürlüğü'nün görevini de yerine getiriyor.

700.000.000 üyesiyle sanal alemin en geniş arkadaşlık sitesi ünvanına sahip. 700 miyonun en azından 500 milyonunun da profillerinde gerçek fotoğraflarını kullandığı kaynaklarca sabittir.

Geçtiğimiz aylarda "fotoğraf etiketleme" etkinliği adı altında oluşturulan sistemde bu fotoğrafların tanınması sağlandı. Anlayacağınız etiketlenme olayında bile fotoğraflarınız artık arşivde. Araştırmalara göre yaklaşık 27 ile 30 milyon üyenin fotoğraflarının arşivlendiği ve halen de çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği yazılmakta. Sistem tarafından kayıt altına alınan fotoğraflar yüz tanımakta kullanılacak.

Ve sistem öyle bir oluşturulmuş ki, her nokta ayrıntılı bir şekilde düşünülmüş. Çünkü yüz tanıma sistemine girenler isimlerini değiştirseler bile sistemi kandıramıyor.

Aslında bu sistem hakkında Alessandro Acquisti, Ralph Gross ve Fred Stutzman adlı yazarlar da Facebook'un Yüzleri adlı kitaplarının tanıtımında bu tür iddialarda bulunmuşlar. Yazarlar yaptıkları programla 27.000 kişinin fotoğrafını tanımlıyor. Daha sonra tanımlanan bu fotoğraflar internette taratılıyor ve bu kişilerin hangi sitelerde profilleri mevcut, hangi bankada hesapları var, hangi ırka mensup, hangi isim altında hangi profili var vs. anında tesbit ediyor. Ayrıca yazarların yaptığı bu taratmada bu 27.000 kişinin %13'ünün farklı arkadaşlık sitelerinde farklı isimler altında profillerinin var olduğunu görmüşlerdir.

Kısacası artık kimlikleri hangi isim altında açarsanız açın, fotoğrafınızın yer aldığı her yerde sizi anında tebit etmek amaç edinilmiş. Sabıka kayıtlarında bulunmayan, ilk kez suç işlemiş birini bulmak için binlerce sabıkalının fotoğrafları taratılıyor. Hiç sabıkası olmayan birini önceden bulmak zordu. Peki ya şimdi? Artık Facebook fotoğraf arşivini taramak yeterli olur mu sizce?

Peki Facebook bu arşivi kaç paradan açar dersiniz? Bin mi? Milyon mu? Milyar mı?

Peki ya bu arşivi ilk kim kullanır dersiniz? CIA mı? Peki Amerika istihbaratları, bizim ya da diğer istihbarat birimlerinin ve güvenlik güçlerinin kullanmasına izin verir mi dersiniz?

Sizin fotoğraflarınızı kullanarak herhangi bir sitede (bunun illa bir topluluk veya arkadaşlık sitesi olması şart değil) fotoğrafınızı kullanarak fake hesap açması -ki bu da uygunsuz bir site ise o kişinin vay haline! hemen tespit ediliyor.

Cumhurbaşkanımızın bile "Ben memurları atama yaparken Google'a yazıyorum kişinin ismini, çıkan sonuçlara göre kişilerin bilgilerine ulaşıyorum ve buna göre atama yapıyorum" diyorsa, sizce şirketler personel alımında nasıl bir yol izliyorlardır?

Günümüz Türkiyesi Facebook'tan vergi bile almıyor. Ancak karşılığında Facebook'a üye olan herkesin kişisel bilgilerini kullanma hakkına sahip. Ne güzel! Sistem oturtulmuş değil mi? Boşuna Facebook'un 5. sıradaki müşterisi değiliz.

Sonuç itibarı ile boşuna hayıflanmayın, fotoğraflarınızı kaldırmayı da denemeyin! Saniyede terabaytlarca veri aktarımı yapan nanoteknolojinin profil fotoğraflarınızı çoktan sisteme kayıt ettiğini bilin.

Bu arada milyonları içinde barındıran Twitter'ın da aynı sistemi kullandığını söylememe gerek yok sanırım.

  • Etiketler;
Keramettin El
Girişimci. Sosyal medya uzmanı olma kariyerini aldığı eğitimlerle tamamlayıp çıtayı yükseltmeyi kendine vazife edinen kişi. Yer yer boş gezen, yer yer de gezecek yer bırakmayan nev’i şahsına münhasır zat. Uç noktaların insanıdır. Aldığı gazlarla helyum misali atmosfere kadar uçabilir. Büyük hayaller kurmayı sever ama adımlarını atarken dikkatlidir. Öğrencilikte hayatın dibine nalına mıhına vurmuştur. Sonra basamakları hızlı tırmanmayı becermiştir. İşletme okumasına rağmen kimseyi işletmeyi düşünmemektedir. Medya ve İletişim üzerine yüksek lisansını tamamlamış olup, Sosyal Medya ve İletişim Danışmanlığı kariyerine devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Aslında facebook a üye olmayan ama arkadaşlarının fotoğrafları içerisinde yer alan etiketlenmiş fotoğraflarında olduğunu düşünürsek tehlike sadece facebook a üye olanlarla sınırlı kalmıyor.Oranlar sanırım kamuoyu ile paylaşılanlardan çok daha yüksektir. Kendi kendini fişlemenin yolları işte...Hem de güvenilirliği %100...Birinci kaynaktan... Uyan Ey Türk Milleti!!!

Yukarı Git