Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Temelleri 1

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Temelleri 1

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sayfalarını veya bütün siteleri sırayla arama motor dostu yapmak için optimize etme etkinliğidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sayfalarını veya bütün siteleri sırayla arama motoru dostu yapmak için optimize etme etkinliğidir, böylece web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaktadır.

Bu eğitimde, özellikle Google, Yahoo ve Bing için farklı arama motorları için web sayfalarınızın görünürlüğünü artırmak için basit SEO teknikleri açıklanmaktadır. Bu eğitim basit ama etkili SEO özelliklerini anlamalarına yardımcı olmak üzere, yeni başlayanlara yönelik hazırlanmıştır.

Ön şartlar
HTML, XHTML, Css , vb. gibi basit web teknolojilerinin farkındasınız varsayıyoruz. Zaten herhangi bir web sitesi geliştirdiyseniz ek bir avantajdır ve bu öğreticide açıklanan SEO kavramlarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. SEO, arama motorları için bir web sitesi optimize etmekle alakalıdır. SEO şu amaçlar için bir tekniktir:

  • Arama motoru sonuçlarında iyi sıralama yapmak için bir web sitesi tasarlamak ve geliştirmek.
  • Arama motorlarından bir web sitesine gelen trafiğin hacmini ve kalitesini artırmak.
  • Arama algoritmalarının nasıl çalıştığını ve insan ziyaretçilerin neler arayabileceğini anlayarak pazarlama.

SEO, arama motoru pazarlamacılığının bir alt kümesidir. Arama motorlarında siteleri tanıtmak için kullanılan tekniklerden çoğu metinle uğraştığı için SEO da telif hakları olarak adlandırılır.

Bazı temel SEO yapmayı planlıyorsanız, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız önemlidir.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorları, arama sonuçlarını sunmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirir.

Tarama - Bir web sitesine bağlı tüm web sayfalarını alma işlemi. Bu görev, tarayıcı veya örümcek (Google'da ise Googlebot) adı verilen bir yazılım tarafından gerçekleştirilir.

İndeksleme - Alınan tüm web sayfaları için dizin oluşturma ve daha sonra alınabilecekleri dev bir veritabanında saklanması süreci. Esasen, dizine ekleme işlemi, sayfayı en iyi tanımlayan kelimeleri ve ifadeleri belirlemek ve sayfayı belirli anahtar kelimelere atamaktır.

İşleme - Bir arama isteği geldiğinde, arama motoru onu işler, diğer bir deyişle arama isteğindeki arama dizesini veritabanındaki dizine eklenmiş sayfalarla karşılaştırır.

Alakalılık Hesaplama - Birden fazla sayfa arama dizesini içerdiğinden, arama motoru dizinindeki her sayfanın arama dizesiyle alakalılığını hesaplamaya başlar.

Sonuçları Geri Alma - Arama motoru etkinliklerinin son adımı, en iyi eşleşen sonuçları elde etmektir. Temel olarak, sadece tarayıcıda görüntülemenin ötesinde bir şey değildir.

Google ve Yahoo gibi arama motorları genellikle alaka düzeyi algoritmasını ayda onlarca kez günceller. Sıralamalarınızda değişiklikler gördüğünüzde, algoritmik bir kayma ya da kontrolünüzün dışında başka bir şey kaynaklanmaktadır.

Tüm arama motorlarının temel çalışma prensibi aynı olmasına rağmen, alaka düzeyi algoritmaları arasındaki küçük farklar sonuçlarla alakalı olarak büyük değişiklikler yapmaktadır.

SEO Copywriting Nedir?

SEO Copywriting, bir web sayfasında gezinen metni sörfçü için iyi okuduğu ve aynı zamanda belirli arama terimlerini hedefleyecek şekilde yazması tekniğidir. Amacıyla hedeflenen arama terimleri için arama motorlarında rütbe etmektir.

Görüntülenebilir metinle birlikte, SEO copywriting genellikle hedeflenen arama terimleri için diğer sayfa üstü öğeleri optimize eder. Bunlara Başlık, Açıklama, Anahtar Kelimeler etiketleri, başlıklar ve alternatif metin dahildir.

SEO copywriting arkasındaki fikir arama motorları orijinal içerik sayfaları ve genellikle yüksek dereceleri elde etmek amacıyla oluşturulmuş "kapı sayfaları" olarak adlandırılan ek sayfalar istemek değildir.

Arama Motoru Sıralaması Nedir?

Bir arama motorunu kullanarak herhangi bir anahtar kelimeyi aradığınızda, veritabanında bulunan binlerce sonuç görüntüler. Bir sayfa sıralaması, arama motoru sonuçlarında görüntülenen web sayfalarının konumuna göre ölçülür. Bir arama motoru web sayfanızı ilk pozisyona getiriyorsa, web sayfanızın sırası 1 olur ve en yüksek rütbe olan sayfa olarak kabul edilir.

SEO, arama motoru sonuçlarında yüksek rütbeli bir web sitesinin tasarlanması ve geliştirilmesi sürecidir.

Sayfa Üzerinde ve Sayfa Dışında SEO nedir?

Kavramsal olarak, iki optimizasyon yolu vardır:

  1. Sayfa Başı SEO - İyi içeriğin sağlanması, iyi anahtar kelimeler seçimi, doğru yerlere anahtar kelimeler koyma, her sayfaya uygun başlık verme vb.
  2. Off-Page SEO - Açık dizinleri, arama motorları, bağlantı değişimi, vb. Göndererek bağlantı popülerliğini artıran bağlantı kurma özelliğini içerir.

SEO teknikleri iki geniş kategoriye ayrılır:

  1. White Hat SEO - Arama motorlarının iyi bir tasarımın parçası olarak önerdiği teknikler.
  2. Black Hat SEO - Arama motorlarının onaylamadığı ve etkisini en aza indirmeye çalıştığı teknikler. Bu teknikler spamdexing olarak da bilinir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git