Amblem ve Amblem Tasarımı (Bölüm 3)

Bir kurumu, bir ürünü ya da bir hizmeti özel olarak tanımlamaya yarayan, çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir. Belirli bir kavramın, nesnenin ya da kişinin yerini alması olarak da tanımlanabilir.

 • Bir kurumu, bir ürünü ya da bir hizmeti özel olarak tanımlamaya yarayan, çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir. Belirli bir kavramın, nesnenin ya da kişinin yerini alması olarak da tanımlanabilir.

 • Amblem seyirliktir.

 • Amblem markaların sembol işaretleridir.


 • Ülkemizde ilk ticari kuruluşların simgeleri "Trade Mark" yerine kullanılan "Alâmeti Farika" terimiyle adlandırılmıştır. Yakın bir geçmişe kadar da "Marka" terimi kullanılmıştır. Amblem kelimesinin güncelleşmesiyle (Almancada Signet, ingilizcede Sings, Fransızcada Embleme olarak kullanılır.) bu tür işaretlerin tümü, amblem olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.

  Amblemin özellikleri nelerdir?

 • Sade olmalı.

 • Estetik olmalı.

 • Leke etkisinde olmalı.

 • Büyüdüğünde ve küçüldüğünde değer kaybetmemeli.

 • Akılda kalıcı olmalı.

 • Basım ve çoğaltmada tekniğe uygun olmalı.

 • Matematik çözümü olmalı.


 • Amblem tasarımına giriş:

  Amblemler hayatımızın pek çok anında karşımıza çıkmaktadır. Bilinçli olarak bakmasak ve üzerinde düşünmesek de bize kendini algılatan (diğer bir tabirle beynimize çengel atan) bu imgeler bütünlüğü, bir markanın vezir mi yoksa rezil mi olacağını belirleyen en önemli unsurlardan sayılabilir. Bu nedenle amblem tasarımı, ciddi bir çalışma süreci gerektiren ve her marka için hayati önemi olan bir konudur.

  Tasarımlar eskiz çalışmalarıyla ortaya çıkarlar. Aynı konu için yapılmış değişik alternatiflerin gelişmesinde bilinçli bir düzenleme bilgisi gerekir. Bu çalışmaların sonunda en doğruyu, en fonksiyoneli, en etkili olanı da seçmek ayrı bir bilgi, deneyim ve profesyonellik işidir. Bu şartlarda tasarımı yapılmış bir amblem, sektörde yer alan diğer rakip firmalarla aranızdaki kalite farkını ortaya çıkaracak ve müşterilerinizin sizi seçmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

  Amblem tasarımında fonksiyon ve form ilişkisi:

  Amblem tasarımında fonksiyon-form ilişkisi önemlidir. Bunlara renk unsurunu da ekleyebiliriz. Bütün bunlara dikkat ederken, estetik olgusunu ve çağdaş dizayn kavramlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Üreticilik ve fonksiyon uğruna estetik olmayan anlayıştan, moda uğruna da amacına uygun olmayan tasarımlardan kaçınılmalıdır.  Örneğin bir gıda konusunu sembolize edecek formlar yumuşak ve yuvarlak hatlı olmalı, diğer taraftan da bir inşaat konusu daha köşeli, geometrik ve statik formlarda tasarlanmalıdır. Dış ticaret, ulaşım, haberleşme konuları daha dinamik, akıcı ve optik formlarda, moda, sanat, eğlence ve kültür konularıysa, modern, estetik ve çarpıcı formlarda anlatılmalıdır.

  Amblemi tasarlarken anlatımı siyah-beyaz olarak düşünmek zorundayız. Daha sonra gerekiyorsa bir takım bölümler grileşebilir. Bir amblem tasarımının en güçlü hali siyah-beyaz anlatımıdır. Griler çoğaldıkça etki de azalır, iyi çözümlenmiş bir amblemin siyah-beyazı konuyu anlatmaya yeterli olmalıdır. Görsel etkisi güçlü olan amblemler, kontrast elemanlar bulunduranlardır. Bu amblemler diğerlerine göre çok çabuk idrak edilirler, tanımlanmaları daha kolaydır ve daha bir akılda kalıcıdırlar. Gri tonlar ve renkler yardımcı elemanlar olarak görülmelidirler.


  NOT: Bu yazı Zeynep Aliye tarafından derlenen "Türk Grafik Tasarımcıları - Logolar" isimli kitaptan alınmıştır. Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar son bölümde yer almaktadır. Kitabı satın almak için buraya tıklayın.
  • Etiketler;
  Yorum Yaz

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

  guzel
  güzel
  güzel
  süper
  teşekkürler..!kendime logo yapıcam :D
  güzellll
  Cok dogru :D
  mükemmel.....!
  mmmmmm çok güzel olmuş;)
  tmm da biz bu logoları hanigi program veya programlar yardımı ile yapcazz...:-dusun:
  ya bu corel i öğrenmek istiyorum fotoshopu öğrendim günlük bir yerini kurcalayarak bazı şeyler yapıom sonra kaydediyom bakıyorum resime bunu benmi yaptım diyorum :) bir coreli öğrenemedim gitti ama öğrenecem grafikerlik ünvanını alacam beni grafikerçi olarak tanıyacaklar
  yazı güzel izah etmiş kendini. umarım kitapta örneklerle bahsedilen yumuşak-sert- kontrast vb. betimlemeler açıklanmaya çalışılmıştır. eğer öyleyse tadından yenilmez :)
  fireworks ta çok zaman alırmı acaba amplem ? *-)?

  Yukarı Git