Ambalaj tasarımı "bence" nasıl olmalı..

Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gerekenler!

Herşeye rağmen ben ambalaj tasarımının belli kalıplar içine sığdırılamayacağını düşünüyorum. Ambalaj tasarımının bence evrensel ve mutlaka böyle olmalı denebilecek birşey olmadığına inanıyorum. Bu işin temelinde müşteri dikkatini çekebilmek yatıyor, bu uğurda herşey yapılabilir.

Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gerekenler:

1-) Hangi sektörle ilgili olursa olsun insanları kendine çekmebilmeli.

2-) Alışverişi körükleyen renkler kullanılmalı; alev sarısı, kırmızı, koyu pembe... vs. Bu çok önemli.

3-) Üzerinde kullanılan resimler çok başarılı olmalı. Bazı tasarımlarda kendi ile ilgili, bazı tasarımlarda sadece insanların dikkatini çekecek kendi ile alakalı olmayan ama dolaylı yoldan ürünle bağlantılı olan resimler de kullanılabilir. (Ben bu tarzı tercih ediyorum). Aynı zamanda ambalaj şekli de başarılı olmalı. Örneğin bir şeker ambalajının içinden G-String iç çamaşırı çıkması gibi..

4-) Sıra dışı olmalı, çünkü 21. yüzyıl sıradışılığın moda olduğu bir zamandır. Sıradışı ne olursa olsun, dikkat çeker. Örneğin "t-box ürünleri"

5-) Ambalaj tasarımı yapıyorsanız mutlaka karakalem çizim yapmayı ve 3d Studio Max modelleme sistemini bilmenizi öneririm. Çünkü ürününüzü çizip tasarımınızın nasıl durduğunu görebilirsiniz. Böylece daha başarılı ambalaj tasarımları ortaya çıkar. Eğer 3d Studio Max biliyorsanız, ambalajı yapmaya başlamadan %30 başarılı bir ambalaj yapacağınız kesindir bence.

6-) Ambalaj tasarımı ciddi bir iştir ve genelde bir baskıda yüz binlerce basılır, bu yüzden hata affetmez. Mutlaka "Pantone Solid Process" renk skalası kullanmanızı tavsiye ederim. En ufak renk hatası işin çöpe gitmesine neden olabilir. Örneğin alev sarısı bir tasarımın soluk bir sarı çıkması gibi.

7-) Ambalaj tasarımı yapılırken tasarımı yapan kişi mutlaka ileride yapacağı reklam kampanyalarında, yaptığı ambalajın modern tasarımlar ile bütünleşebilecek bir tasarım olup olmadığına ve tasarım şeklinin üretim maliyetlerini çok artırmamasına dikkat etmelidir. Çok çok güzel tasarım olabilir, ama maliyeti çok olan bir tasarım çok yanlış bir tercih olacaktır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

çok haklısınız ben grafik tasarım öğrencisiyim dedikleriniz çok doğru ambaj çok önemli her yönüyle:kirp:
merhaba dediklerinize katiliyorum bende grafikerim bir ambalaj çalismasina baslarken bir kisi gözüyle bakmayacaksiniz binlerce kisinin gözüyle bakip çevredeki ambalajlardaki gözlemleyip osekiilde yola cikararak calisma yapilmalidir bence
uzu senelerden buyana ambalaj tasarımıyla (grafik degil şekil ve model tasarımı) ugrasan birisi olarak soylenenlere sonuna kadar katılıyorum.Bazen oyle işler geliyorki urun yeni firma yeni hitap ettigi musteri kitleside elit kesim fakat yapılan tasarımlar veya musterinin begendigi tasarım o kadar vasatki iş bastan kaybetmiş oluyor; malesef ulkemizde halen tasarım ve tasarımın degeri gerektigi kadar verilemiyor. saygılarımla
merhaba ben uzun yıllardır bu işle ilgileniyorum yapmış olduğum yüzlerce tasarım var sonuç olarak tamamıyla sizin söylediklenize dayanıyor bu çizgiyi takip eden arkadaşlar her zaman paşarıyı yakalar..
ellerinize sağlık cok güsel yazmıssınız.
Selamlar anlatımı güzelde burada atlanan bir kaç deger var.Öncelikli olarak ambalajını tasarladıgınız firmanın kafa yapısı tasarımcıyı serbest bırakıyormu yoksa kendi zevk düşüncesinemi odaklıyor bunu bilemek gerekli ama malesef bizde dediğimiz gibi firma içindeki pazarlama depertmanı ve firma sahibinin isteklerine baglı kalıyorsunuz ayrıca ürünün ilk hazırlanma aşamasında kalıp dışı ölçülere taşıyorsunuzki buda maliyeti önemli ölçülerde etkiliyor.
elinize sağlık
çok doğru,katılıyorum dedeiklerinize :))
tşkr ederiz

Yukarı Git