Ajax Nedir, Ne Değildir?

AJAX tekniği, JavaScript ve XML dillerinin, web tarayıcısında hazır bulunan XmlHttpRequest nesnesi sayesinde birlikte kullanılmasından ibarettir.

Merhaba arkadaşlar, öncelikle size biraz Ajax'tan bahsetmek istiyorum. AJAX tekniği, JavaScript ve XML dillerinin, web tarayıcısında hazır bulunan XmlHttpRequest nesnesi sayesinde birlikte kullanılmasından ibarettir.

AJAX terimi, Asynchronous JavaScript And XML kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Araştırdığım kadarıyla ve bazı sitelerden edindiğim bilgilere göre web siteleri için ve uyumlu programlarla birleşince ortaya güzel şeyler çıkarılabiliyor.

Öncelikle kavramanız gereken Ajax bir programlama dili değil. Yukarıda açıkladığım gibi bazı dillerden üretilme. Uygulamalarınızda bu teknolojiyi kullanarak güzel şeyler elde edebiliriz.

İşte size bir kaç örnek:

1-)Oylamalarda ve derecelendirmelerdeSitelerinizde bu şekilde oylamalar yapabilirsiniz...

2-) Önerilerde ve otomatik tamamlamadaSitenizde arama yaptırırken benzer kelimeler çıkması kullanıcıların hoşuna gidebilir. Bu işlem örneği geliştirilmekte olan Google Chrome'da görebilirsiniz

3-) Form verilerinin doğrulanmasındaBu göstermiş olduğum örnekteki gibi kullanıcı verileri doğrulandığı zaman yanda simgeyle gösterilir.

4-)Sekmeli menülerdeBu örnekteki gibi sekmeli menüler oluşturabilirsiniz.

5-)Büyük resimleri veya haritaları kaydırmadaBu örnek sayesinde alandan tasarruf ederek kaydırma yöntemi ile resimlerinizi veya haritalarınıza uygulayabilirsiniz. Bu örnek Google Maps'te de kullanılmaktadır.

6-)Sohbet (chat) uygulamalarında:Yukarıdaki gibi bir sohbet alanınızın olması sitenize ilgiyi arttırır ve üye çekebilir. Bu gösterdiğim örneklerin sadece bu kadarla sınırlı değil, çok daha değişik örnek ve uygulamalar mevcut. Bu teknolojiyi şu anda Google, Microsoft, Yahoo, Youtube vb. siteler şu anda kullanıyor. Bence geleceğin teknolojisi Ajax olacak.

Tekrar görüşmek üzere iyi çalışmalar...

NOT: Örnekler ajax.com.tr den alınmıştır...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Ajax ile ilgili daha çok ders bekliyorum. Teşekkürler.
arkadaslar bende yeni yeni arastırıyorum ve bu teknolojiyi merak ediyorum bulduğum orneklerı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım iyi çalışmalar :D koray
Sanalkurs ' tan Yararlı Dersler Bekliyoruz .
guzel bilgiler,bunlari nerde ve nasil kullanacagiz. isallah bunun gibi dersler de olur. sevgiler saygilar.
Arkadaşım; Başka sitelerde gördüklerinizi gelip burada ders olarak ekliyorsunuz. Bizler kendimize özgün bişeyler üretip farklı olmalıyız. Ajax-tr' de ki dersin resimlerini bile aynı kullanmışsın. Makaleyi düzenlemeni tavsiye ederim.
tmm zaten bende asağıda not düştüm zaten örnekler ajax.trden alınmıstır diye zaten sadece örnekleri aldım devamını getırırsem kendı orneklerımle bu sadece bılgılendırme amaçlıydı hem calıntı olsa yöneticiler dersi yayınlamazdı yinede uyardığın için saol :-dusun:
Bu kategorinin sorumlu yöneticisi benim zaten. Gözden kaçırmışım sonradan farkettim. Dersi silmek yerine düzeltmen için seninle bu yolla iletişim kurmak istedim. :kirp:
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
ya sonuçta kaynağı söylemiş nerden aldığnı ve önemli olan bizleri bilgelendirmesi sonuçta bir emek harcamış emeğine saygı duymak lazım
yüreğine sağlık geleçek vadediyor bir başlangıç ben görüyorum sonu gelir eeeee nediyelim saygı duyuyorum
Teşekkürler verdiğin bilgiler için senin sayende hemen şimdi ajax öğrenmeye başlıyacam
ya daha cok örnek ve dökuman yok mu???:-dusun::hayret::-dusun::sasir:
bısey sorucam ajax ı bıl dil olarka kabul edemeyiz demişsin ajax hangi dilin eksikliğinde ortaya cıkmıs bır teknolojidir ?
Ajax nereden indire biliriz.

Yukarı Git