Adobe Illustrator CC'de Bina İllüstrasyonu

Adobe Illustrator CC'de Bina İllüstrasyonu

Adobe Illustrator'u kavramak için geniş çizim örnekleri ile dolu bir bina illüstrasyonu çalışması.

Adobe Illustrator vektör tabanlı bir grafik işleme tool'udur. Basılı işler yapan sektörlerden web işleri yapan bir çok sektöre kadar oldukça yaygın bir aralıkta ve oldukça sık kullanılır. Adobe firmasının geliştirdiği programın son versiyonu CC üzerinden bir bina illüstrayonu ya da bir binayı biraz ikonize ederek, programın çizim araçları, obje - çizgi ve nokta kontrollerini daha iyi kavrayabilmenizi sağlayacak bir çalışma gerçekleştirdim. Bir program (grafik araçları için) öğrenme sürecinde program içi fonksiyonu ne kadar iyi kullanırsanız kullanın sonuç yapabildiğiniz kadar sonuçtur.

Bu yüzden çizim tool'ları, buna 3D programlarda dahil basit bir mantık üzerinden çalışırlar. Ve çoğunda; obje kontrol, hizalama, objeleri birbiri ile etileştirme gibi durumlar hep benzerdir. Programı ne kadar iyi bilirseniz bilin uzmanlaşmaya başlayınca, aklınızda oluşan şeklin (grafiğin demek yanlış olur) üzerinde, nasıl yapılacağı ile değil nasıl farklılaşacağı ile ilgili kaygınız olacaktır.

Program öğrenme ya da bir temel grafik/tasarım kavramlarını geliştirme konusunda yapılacak en iyi yol, size hitap eden ya da benzerini yapma isteği duyduğunuz konuları, hiç bir bilgiye sahip olmasınız bile, yani başlangıç seviyesinde iseniz dahi benzerini yapmaya çalışmaktır. Bu süreç başta oldukça sıkıntılı bir süreç gelebilir. Ancak "bir kervanın, güzergahı belli dahi olsa, yol üzerinde sistemli bir şekilde sıralanmasındaki" mantık ile aynıdır. "İzleyerek anlayabilirsiniz ancak denemeden öğrenemezsiniz" gibi büyük bir laf etmeye gerek yok sanırım.

O yüzden öğrenmenin hiç bitmediğini unutmadan, sevdiğiniz işlerin benzerlerini denemeye çalışın, ve internetin bir nimet olduğunu unutmadan, sadece konunun tümünü değil de sadece takıldığınız konuları "google ile danışın". Bu denemeler sizi; varsa içinizde ki gayreti ortaya çıkarıp farklı bir tarza büründürebilir.

Bu kursa ve buna benzer bir dolu video örneğine bu gözle bakarsanız bu süreç sizlere daha faydalı olacaktır kanısındayım.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Kaynak dosyasını link olarak ekleyemedim ama buradan dosyayı indirebilirsiniz.. https://www.dropbox.com/sh/jl5q95cm3mgw80c/AADP3zcnySlENQ6-TNzPqLbEa?dl=0

Yukarı Git