Adobe Flex Nedir ?

Bu başlangıc dersimizde Flex ve onun bize sağladığı kolaylıkları öğreneceğiz.

Flex MXML, ActionScript 3.0 Ve Flex sınıf kütüphanelerinin toplamından oluşan server -istemci tabanlı yeni bir teknolojidir.User Interface Markup Language ( Kullanıcı Arabirimi İşaretleme Betiği ) sınıfına dahil edilecek geleceğin en popüler web tabanlı teknolojilerinden biridir.

Flex geliştiricileri Adobe Flex Builder - IDE ortamında Coldfusion, Asp, JSP, PHP gibi popüler web programlama dilleri yardımıyla etkileşimli ve güvenli web tabanlı projeler geliştirebilirler. İstemci tarafında kullancılara sadece SWF formatında Flash dosyaları görürler.


MXML dili için basit bir örnek aşağıdaki gibi olacaktır.


xml version="1.0" encoding="utf-8"?>    

<mx:Application xmlns:mx="http://www.adobe.com/2006/mxml">        

<mx:TextInput id="kaynak" width="100"/>      

<mx:Button label="Kopyala" click="hedef.text=kaynak.text"/>      

<mx:TextInput id="hedef" width="100"/>    

</mx:Application>

Flex RIA olarak adlandırılan Zengin Internet Uygulamaları kavramını dilimize kazandırmıştır. Aynı zamanda ileriki yıllarda oldukça populerleşeceği düşünülen çoklu platformda çalışan Adobe Apollo uygulamaları Flex Standartının yaygınlaşmasına ivme katacaktır.


Flex, Adobe ColdFusion programlama dili ile tam bir uyum içinde çalışır. Adobe firması J2EE ve J2ME geliştiricilerini de Flex kullancıları yapmayı amaçlamaktadır. Ayrıca IIS ve Apache üzerinde geliştirme ve yayımlama olanağı sağlayacak şu anda beta aşamasında olan Apache ve IIS için Flex Modülü - Adobe Labs ta geliştirilmeye devem edilmektedir. Flex Web ve Multimedia standartlarının tümünü desteklemekte ve tam bir uyum içinde çalışmaktadır

Ayrıca büyük ölçekli uygulamalar için Flex Data Services ( Flex Veri Sevisleri ) ve Flex Charting şeklinde iki yazılım ve erişim desteği de Adobe firması tarafından ürünleştirilmiştir. Flex Charting; RIA uygulamalarında, etkileşimli zengin veri beslemeli grafikler ve tablolalar yaratmak için idealdir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Millet dersleri hazırlıyorum.Kısa bi süre sonra Adobe nin bize sunduğu mükemmel ve yepyeni bi teknolojisini öğreneceğiz;)
Evet ben büyük bir merakla bekliyorum hazirlayacagin derleri

Yukarı Git