ActionsScript 3 ile Gölge Efekti

Çok hoş bir püf noktası diyebiliriz bu ders için, işinize yarayacağına eminim. Kodlar sayesinde dinamik olarak bir gölge uygulama işlemidir, her nesneye uygulanabilir.

Çok hoş bir püf noktası diyebiliriz bu ders için, işinize yarayacağına eminim. Kodlar sayesinde dinamik olarak bir gölge uygulama işlemidir, her nesneye uygulanabilir.

Şimdi başlayalım o zaman fazla uzatmadan, aşağıdaki kod içerisindeki açıklamaları dikkatle takip ederseniz daha iyi anlayacağınızı göreceksiniz.

Evvela gölge uygulayacağımız bir şekil çizelim. Ben basit bir şekil çiziyorum.Sonra sağ tıklayıp (F8 ile de olabilir) onu movie clip yapıyorum.Sonra Properties paneline gidiyor ve instance ismi veriyorum bu şeklimize. Ben ismini "sanalkurs" yaptım.Şimdi de F9 ile ActionScript panelini açıyoruz ve 1. frame'e aşağıdaki kodları giriyoruz. // çizgilerinden sonraki italik yazı ile belirttiğim kısımlar açıklamalardır. Açıklamaları dikkatle okursanız sorun yaşamayacaksınız. Dilerseniz kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.


// İlk önce bir obje ve gölge efektini belirleyelim ve sonraki kodlar için gölgeyi isimlendirelim.

var golge: DropShadowFilter = new DropShadowFilter();

 

// Şimdi yeni efekt nesnemize birtakım özellikler uygulayalım: İlk özelliğimiz renk olsun, gölge rengi olarak en çok kullanılan renk olan siyahı ayarlayalım.

golge.color = 0x000000;

 

// Şimdiki iki özellikle de, gölgemizin objemize ait pozisyonunu ayarlayacağız.

//Bu her x ve y eksenlerinin her ikisinde de objemize göre değeri 8px olduğunu gösterir.

golge.blurY = 8;

golge.blurX = 8;

 

// Ve şimdi gölge için bir açı ayarlayalım, objemize bitişik olsun. 

golge.angle = 100;

 

// Şimdi de gölge için alpha (saydamlık) ayarı yapalım. Bu ayar gölgenin etkisini belirler. Yani siyah kısmın nasıl görüneceğini ayarlar. 

golge.alpha = .5;

 

// Ve şimdi de objemize gölge için bir mesafe belirleyelim. 

golge.distance = 6; 

 

// Şimdi ayarladığımız özelliklere sahip efektimiz için yeni bir array (dizi) tanımlayalım. Bu bir objeye uygulamamız gerektiğinde gölge için başvuracağımız son işlem olacaktır.

var filtersArray:Array = new Array(golge);

 

// Son adım, ilk başta hazırladığımız "Sanalkurs" isimli movie klibimize bunu uygulamak. Objemiz alıyoruz ve ona filtersArray uyguluyoruz. 

sanalkurs.filters = filtersArray;
Şimdi çalışmamızı test edelim ve gölgenin nasıl durduğunu görelim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Daha action scripte geçemedik ama emeğinize sağlık abi ilgilenen arkadaşların çok hoşuna gideceğine eminim
yha ben yapmaya çalıştım ama olmadı:agla::agla:
elinize sağlık
**Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 2: The class or interface 'DropShadowFilter' could not be loaded. var golge: DropShadowFilter = new DropShadowFilter(); **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 5: Statement must appear within on/onClipEvent handler golge.color = 0x000000; **Error** Scene=Scene 1, layer=Layer 1, frame=1:Line 9: Statement must appear within on/onClipEvent handler golge.blurY = 8; GİBİ HATALAR WEİRYOR KARDEŞŞŞ
Bu örnek Action Script 3 diliyle yapılmış. Projenizin AS 3.0 oldoğundan emin olun.
Olmuyooo
bunun aynısını photshopta yapıyor ve onda kodda yazmıyorsun. genede güzel işe yarar :kirp:
olmadı be abi ama güzl emeğe saygı:uzul::-dusun:
nesnenize movieclip yapin daha sonra uzerine sag tiklayarak alt menuden -Timeline effects-Effects-drop schaduw veya baskasina secerekte istediginiz bir kac effectleride uygulayabilirsiniz
abim ellerine sağlık sağolasın ama zaten bu özellik war ya canım kodlarla neden uğraşayım
flash öğrenmek çok güzel tavsiye ederim
saol gsl bişey ama calışmıyo scriptte hata var
kodun başına : import flash.filters.DropShadowFilter; satırını ekleyin
teş. edr.cok gsl calsma
Eline saglık..Arkadaslar bugun elinizle cizmek daha cazip gelebilir ama 20 - 30 nesneyle ugrastıgınız vakit gelirse bu kodu yazmak 2 dakikanızı alıp işinizi kolaylaştıracaktır.
mmm işime yarar. sağol

Yukarı Git