ActionScript ile Karekök Hesaplama

Bu derste Action script'te "Math.sqrt" yöntemini kullanarak metin alanına yazdığımız sayının yada daha önceden belirttiğimiz bir denklemin kare kökünü hesaplayan bir çalışma yapacağız.

Merhaba arkadaşlar,

Bu derste Action script'te "Math.sqrt" yöntemini kullanarak metin alanına yazdığımız sayının yada daha önceden belirttiğimiz bir denklemin kare kökünü hesaplayan bir çalışma yapacağız.Text aracını seçip ana sahnede bir adet "dynamic text" ve bir adet de "input text" alanı çizin. (Çizdiğiniz text alanlarını belirginlestirmek için etrafına çerçeve yapabilirsiniz.)

Çizdiginiz "input text" alanını seçip "properties" panelinden "Var" değerine "sayi" yazın.

Çizdiğiniz "dynamic text" türünün "Var" degerine ise "karekok" yazın. Şimdi ana sahnede bir buton oluşturun ve oluşturduğunuz butonu seçip actions paneline alttaki kodu yazın.


on(release) {

    karekok = Math.sqrt(sayi);

}Çalısmayı test edin. Metin Alanına bir rakam yada sayı girip butona tıkladığınızda Var degeri "sayi" olan input text alanındaki yazılan degerin karekökü, var degeri "karekok" olan dynamic text alanına yazılmış olacak.

Eger Tek bir text alanını kullanmak istiyorsanız sahneye tek bir input text alanı çizin ve "Var" değerine "sayi" yazın. O zaman butondaki kullanacağınız kod alttaki gibi olacak.


on(release) {

    sayi = Math.sqrt(sayi);

}Eğer önceden belirtilen bir denklemin, sayının yada rakamın kare kökünü hesaplamak istiyorsanız ilk frameye alttaki gibi belirtilen kodu yazarak sonucu elde edebilirsiniz.


karekok = Math.sqrt(denklem yada sayı)Örnegin;


karekok = Math.sqrt(8+8*16-2/3)Burada da "Var" degeri "karekok" olan dynamic text'e "parantez içinde belirttiğimiz islemin sonucunun karekökünü yazdırabiliriz.

Çalısmanın kaynak dosyasını indirebilirsiniz. Tekrar görüsmek umuduyla.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
teşekür ederim çok yararlı oldu.
• 12 yıl önce
harikasınız :-dusun: acaba bunu companents panelindeki butonla nasıl yapabiliriz.Denedim olmadı:agla:
• 11 yıl önce
süperrrrr süpersiniz çık tşkkrler hiçbir yerde yok tu sizin sayenizde performans ödevimi yetiştirdin çoook saolun :D geleceğimi kurtardınız :P:-dusun::hayret::gul::kirp:

Yukarı Git