Actions Oluşturmak

Örneğin yüzlerce fotoğrafınız var, bunları belirlediğiniz bir ebata getirmeniz gerekiyor. İşte bunu tek bir tuşla çok kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Örneğin yüzlerce fotoğrafınız var, bunları belirlediğiniz bir ebata getirmeniz gerekiyor. İşte bunu tek bir tuşla çok kısa bir sürede yapabilirsiniz.

1.Önce klasördeki bir fotoğrafımızı açalım. (Actions oluşturmak için)

2. Şimdi actions penceresinde Creat New Set'e tıklayıp (önümüze çıkan pencereye istediğimiz bir ismi verebiliyoruz) yeni bir actions set açın.3- Setin içinde işlemleri kaydetmek New Actions'a tıklayalım.4. Açılan pencerede:- Buraya bir isim yaza bilirsiniz isterseniz
- Açılan pencerede işlemleri tek tuşa ayarlayabilirsin (bunlar F tuşları), sırayla kullanmanız daha iyi karıştırma ihtimaliniz azalır kısayol tuşumuzu seçtikten hem sonra RECORD’a basıyoruz şimdi yapacağımız bütün işlemler actions’a tek tek kaydedilecek. (Burada tek bir fotoğrafa ya da objeye yapacağınız işlemleri kaydedelim)

Boyutunu veya Resolution ayarlamak için IMAGE > İmage size ,gir.
Resimlerin Resolution veya Widht-Height ölçülerini girip onayla.


5. Resmin üstüne kaydetmek istiyorsan Save, başka bir yere kaydetmek istiyorsan Save as yapıp veya daha fazla sıkıştırma yapmak için "Save for Web" komutunu kullanabilirsiniz. (Bu durumda EXIF bilgileri silinir) kaydet tuşuna baktıktan sonra ismini değiştirmenize gerek yok tur. (Başka bir yere kaydetmek istiyorsan önceden oraya bir klasör açmanız sizin için daha kolay olur)

6. Şimdi fotoğrafımızı kapatalım

7.Şimdi actions penceresinde stopa basıp işlemi durduruyoruz.8. Actions penceresinde ilk yaptığınız işlemi işaretleyin9. Şimdi klasördeki resimlerin bir kısmı açın (tümünü açmayın Photoshop bazen kilitleniyor) açtığınız fotoğraflara (teker teker) seçmiş olduğun kısa yol tuşuna basın. Yaptığınız bütün işlemleri tek tek yapıp kapatacaktır. (F tuşlarının kapalı olmamasına dikkat edin.)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Süper bir ders,tesekkürler
Süper bir ders,tesekkürler
Çok faydalı oldu. Resmi her açışımda boyutunu ayarlamak zorunda kalmıyorum çünkü benim orjinal resimlerim çok küçüktü. Teşekkürler...
resimler gözükmüo yaaaaa

Yukarı Git