Action ve Automate/Batch ile Toplu İşlemler

Bu dersimizde photoshop ile fotoğraflar üzerinde yaptığımız bazı işlemlerde bizlere büyük kolaylıklar sağlayan Action ve Batch komutunun kullanılışı hakkında bilgi sahibi olacağız.

Bu dersimizde photoshop ile fotoğraflar üzerinde yaptığımız bazı işlemlerde bizlere büyük kolaylıklar sağlayan Action ve Batch komutunun kullanılışı hakkında bilgi sahibi olacağız.Öncelikle Action ve Batch işlemlerinin tanımını yapalım.Bildiğiz gibi action kelimesininTürkçe karşılığı hareket anlamında gelmekte.Buradan yola çıkarak Action'ı, photosop programında yapıtığımız hareketleri (işlemler) düzenleyen, yeni işlem ekleme, silme ve hazır işlemlerden yararlanma gibi olanaklar sağlayan bir özellik olarak tanımlayabiliriz.Bir hareketin(action), herhangi bir dosya grubuna otamatik ve toplu olarak uygulanması ise Automate/Batch komutu ile sağlanır.

Burada anlatılanları bir örnekle açıklayıp uygulamasını görelim.Örneğin bir klasör içerisinde 50 adet 1024x768 boyutunda resimlerimizin oduğunu düşünelim ve bu resimlerin boyutunu 800x600 pixel yapmak istiyoruz.İşte burada Action ve Automate/Batch komutu devreye giriyor.Resimlerin hepsini photoshop alıp tek tek boyutunu değiştirmek yerine Action ve Automate/Batch'i kullanarak tüm resimlerin otamatik olarak boyutunu değiştirebiliriz.

Bunun için ilk olarak bir action oluşturmamız gerekiyor.Action oluşturmamız için action panelini Window/Action komutu ile açalım.Ardından resimleri değiştireceğimiz klasör içerisindeki herhangi bir fotoğrafı açalım.Action paneli üzerinde Create New Action butonuna tıklayıp açılan pencereden record komutunu vererek yeni bir action başlatalım.
Daha sonra açtığımız fotoğraf üzerindeki işlemlerimizi yapalım. Image/Image Size komutu ile açılan penceren resim boyutlarını 800x600 pixel olarak ayarlayalım.

Ardından File/Save komutu ile dosyamızı üzerine kaydedelim.Buraya kadar yaptığımız işlemlerin hepsi kayıt oldu.Kaydı sonlandırmak için Action paneli üzerindeki stop butonuna tıklayalım.Şimdi gelelim ikinci kısma yani resim klasörü içerisindeki tüm resimlere bu işlemi uygulamaya.Bunun için File/Automate/Batch komutunu verelim.Açılan pencerenin action bölümünden kaydettiğimiz actionun ismini (action1) seçelim.

Daha sonra source bölümünde folder'ı ve choose butonuna tıklayarak ilgili klasörü seçelim.Ardından OK butonuna tıklayarak resimlerin tamamının boyutunun action ile tek tek otamatik olarak değiştiğini görebiliriz.Umarım yararlı bir ders olmuştur.Başka bir derste tekrar görüşmek üzere.İyi Çalışmalar.

  • Etiketler;
İsmail Mercan
1988 Çankırı Ilgaz doğumlu olan yazar, liseyi Ankara Aydınlık Evler Ticaret Meslek Lisesi / Bilgisayar Programcılığı bölümünde bitirdi. Daha sonra Akınsoft Ankara Bölge Müdürlüğünde stajyer olarak görev aldı. <p>2006 yılında halen devam etmekte olduğu Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümüne yerleşerek öğrenimine devam etmektedir. <p>Web Programlama(PHP-MYSQL, ASP, AJAX,CSS, Javascript ) ve Web Tasarım(Photoshop, Fireworks, Dreamweaver,Flash) ile yakından ilgilenen yazar kendi çapında birçok küçük kapsamlı projeye imza atmıştır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok kullanışlı. Action çalışıyor, ama sonuçta resimlerde bir değişiklik yapmıyor. Ben CS2 kullanıyorum. Belki ayrıca yapılması gereken birşey vardır.:sasir:
faydalı bir konuyu işlemişiniz fakat resimler bende gözülmüyor anlatımresimlerinizi tekrar koyabilirmisiniz şimdiden teşekkürler
tesekkurler cok guzel anlatmıssınız...basarılar...
tesekkurler cok guzel anlatmıssınız...basarılar...
ismail bey iyi günler action batch ile action oluşturmak için çalıştım ancak automate batch üzerindeki ayarlarda action: action 1 olarak işaretlemem lazım ancak benim sayfamda burası pasif gözüküyor ;( aktif hale getirmek yada o bölümü aktif duruma çevirmek için ne yapmalı yada yapabilirim? bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. kullandığım proğram cs4 size ilettiğim sorun nedendir?; cs3 kullansam olayı çözebilirmiyim? şimdiden teşekkür ederim sağolun ;)
arkadaşlar Photoshop'ta action ve batch (toplu işlem) için hazırladığım action kaydını toplu işlerime uygulayamıyorum...yaptığım kayıdı denemek için başladığımda devamlı kayıt hazırladığım fotoğrafı alıp işliyor...kafam durdu yardım bekliyorum teşekkür ederim

Yukarı Git