3G'den 4G'ye

3G'DEN 4G'YE yumuşak bir geçiş üzerine bazı düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim.

3G'DEN 4G'YE yumuşak bir geçiş üzerine bazı düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim.

4G teknolojisi geniş kapsama alanı içerisinde yüksek hız ve uygun fiyat avantajı ile her türlü teknolojiye; cep telefonları, palm, pda veya bilgisayarlardan yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın ulaşılmmasını sağlayan bir teknolojidir.

Bizim burada kastettiğimiz her türlü teknoloji ise; görüntülü konuşma, internet üzerinden televizyon izleme, e-mail alıp gönderme, konferans yönetme ve yüksek kapasiteli dosyalar gibi etkinliklerdir, bunlarda zaten 3G teknolojisi ile hayatımıza yerleşmiştir.4G teknolojisi ise bize daha farklı imkanlar sunmaktadır. Özellikle güvenlik alanında ve uzaktan erişim noktalarında 4G teknolojisi oldukça kullanışlı olacaktır.

Aynı şekilde bugün Bosch, Siemens gibi firmaların akıllı ev projelerinde üzerinde düşünülen konulardan bazıları çok pahalı bir teknoloji olması ve dışarıdan güvenli ve hızlı bir bağlantı imkanının olmamamsıydı. 4G teknolojisi ise bu bağlantı sorununu tamamen ortadan kaldırıyor gibi görünüyor. Yüksek ve güvenli veri aktarım hızı sağlayan bu teknoloji ile işteyken evinizi kontrol etmeniz daha rahat olacaktır.

Bir başka örnek vermek gerekirse 100 Km/h hızla giden bir araçta radyo yayınlarını almak bile bazen bir eziyete dönerken 4G sayesinde aracınızda 100 Mbit/s hızında müzik indirebilir ve bu müziği aynı anda aracınızda dinleyebilirsiniz. Tabi aracınızda bir dizüstü bilgisayarınız mevcutsa müziğinizi 1 Gbit/s hızında indirmenizde mümkün. Tabi ki bu hızın kesintisiz bir şekilde size ulaşması ise bu teknolojinin en güzel yanı.

Şu an dünyada 4G ile ilgili aktif uygulamalar Japonya ve Amerika gibi teknolojide ileri seviyede ülkelerde kullanılmaktadır. Özellikle Apple - i-phone bu konuda 2010 yazında yeni 4G'li telefonlarını piyasaya sunmaya hazırlanmaktadır.

Türkiye için ise bu durum tabi ki uzak görünmekte. Bildiğiniz üzere şuanda 3G kullanımı yaygınlaştırılma aşamasında. Sahip olduğumuz alt yapı ve donanım buna uygun olmadığı için biz şuan 3G kullanma ve geliştirme aşamasındayız. Ancak şuda bir gelişim göstergesidir ki ülkemizde kullanılan telefonların %75'i bu tip uygulamaları destekler durumdadır.

Bakalım 4G ne zaman ve nasıl gelecek. Birlikte göreceğiz bu gelişmeleri...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
Bir 3G kullanıcısı olarak içimizi aydılantıp bu bilgileri bizim paylaştığınız için teşekkür ederim. :)
• 10 yıl önce
Koreliler 5G'ye geçmiş :)

Yukarı Git